Poľské Syny a ich boj za slobodu v hip-hope

20. Október 2016

Poľské Syny a ich boj za slobodu v hip-hope

Vo Varšave som býval niekoľko rokov a tunajšia hudobná scéna mi prišla zaujímavá už od návštev festivalov ako OFF a Nowa Muzyka pred mnohými rokmi. Jednou z kapiel, ktorá sa tam však objavovala iba pomerne zriedka boli Napszykłat, hip-hopový projekt s geniálnou poľštinou, súčasným zvukom a výraznou elektronikou.

Keď som však o Napszykłat hovoril poľským známym, nenašiel sa takmer nikto, kto by ich poznal alebo nebodaj počul, pritom projekt okolo veterána poľského alternatívneho hip-hopu Roberta Piernikowského hral aj na takom mieste, akým je Primavera Sound v Barcelone alebo aj za veľkou mlákou, nehovoriac o tom, že mali poctivo odtourované Slovensko a Česko. A potom prišli Syny.

Syny sú Piernikowského nový projekt, v ktorom zmenil svoj hlas - nadnesene aj doslova. Syny znejú ako hip-hop počiatku 90. rokov nahraný na tisíckrát prehratú kazetu s celým čarom i nástrahami, ktoré toto médium ponúka. Piernikowskeho rap je retro, beaty od producenta 1988 sú rovnako oldschoolové, výsledok sa nesnaží o hi-fi, buduje skôr atmosféru. Paradoxne, celý tento odkaz na minulú éru rapu, z toho robí dokonale súčasnú záležitosť.

“Nie odvolávame sa na 90. roky, to si vymysleli novinári. Nemáme intencie pracovať s nejakým štýlom. Skôr sme vedome unikli od toho, čo sa nám v rape nepáči,” vysvetľoval Piernikowski minulý rok v rozhovore pre denník Gazeta Wyborcza. “Vychoval som sa na hip-hope rokov deväťdesiatych. Vtedy bolo možné robiť všetko, teraz sa už nedá pracovať tak slobodne.”

Syny boli chválení aj odpisovaní aj pre to, že sa vyhýbajú ťažkým témam, že v celej atmosfére ranných liet hip-hopu sa rozhodli rapovať “prosťácky”. Presne o tom to je, Syny majú vyšliapanú cestu, ktorou chcú ísť a ktorú chcú explorovať. Napszykłat bol vždy mimoriadne slobodný projekt, čo sa týka zvuku aj jeho obsadenia, rap bol v tomto prípade ďalším hudobným nástrojom. U Synov je hlas dôležitejší, beaty so slovami a rapom sú v dokonalej symbióze.

Image

Debutová platňa Orient absolútne zatienila Napszykłat, akokoľvek to bol výborný projekt. Zrazu Syny poznajú u severných susedov všade, minimálne v hraniciach poľskej alternatívnej scény. Zrazu nie je problém hrať na OFF-e ani na Nowej Muzyke. A keďže Napszykłat boli vždy na Slovensku vítaní, tešíme sa aj na Syny. V Tabačke už 26. októbra.

EVENT

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia