Midi Lidi budú v Tabačke viac lidi a menej midi

30. Október 2016

Midi Lidi budú v Tabačke viac lidi a menej midi

Budúci rok ubehne už desať rokov odkedy brnenská kapela Midi Lidi vtrhla debutom Čekání na robota na českú (a slovenskú) elektronickú scénu. Nádych osemdesiatych rokov, vtipné riekankové texty, 8-bitové melódie preklenuté analógovými syntezátormi, drum mašiny, na ten čas netypické obrovské vizuálne projekcie a neustále koncertovanie spôsobili to, že od začiatku boli výrazným zjavom.

Desať rokov na scéne

Midi Lidi, kapela okolo režiséra a multifunkčnej osobnosti Petra Mareka, dekádu na scéne neoslavuje nijak inak, ako vydaním nového - letného - albumu Give Masterpiece a Chance. A samozrejme aj živým hraním. Do Tabačky si so sebou berú tiež nádejnú dream-popovú formáciu Mayen a zahrajú už vo štvrtok 3. novembra.

“Naše albumy sú stále menej a menej programované a viac a viac hrané. Namiesto automatických bicích používame reálne bubny a aj oveľa viac gitár. V podstate sme takou Tublatankou,” hovorí s typickým nadhľadom Marek v rozhovore pre český iReport.

Táto zmena sa prejavuje aj naživo, kde sa kapela posúva smerom k stále prirodzenejšiemu spôsobu hrania, v zmysle tradičného nástrojového obsadenia, nad ktorým stále vyčnievajú zábavné sloganovité texty plné slovných hračiek. Tak vlastne vznikli aj názvy albumov - od debutu Čekáni na robota až k novinke Give Masterpiece a Chance.

Marek v zmieňovanom rozhovore ďalej dodáva: “Sú to elektronické pesničky, ale tiež elektroniky je napríklad na tomto albume menej, ako kedysi. Možno tam je počuť trochu NEU!, OMD, The Cure, Kraftwerk alebo Talking Heads. To je konieckoncov mix, ktorý nedávno dokonale sumarizoval LCD Soundsystem. My sme druhá liga.”

Ozveny 80. a 90. rokov

O to prirodzenejšie tak vyznieva spojenie s českým shoegazovým projektom Mayen, zverencom česko-slovenskej kooperácie vydavateľstiev Starcastic/Deadred. Mayen sú pôvodne jednočlenným projektom Lukáša Vydru, ktorý kedysi hral v skupine DEATHS. Neskôr, podľa vlastných slov, nebol spokojný s koncertným zvukom a tak sa Mayen rozrástli na štvorčlennú zostavu, akú uvidíme aj v Tabačke.

Mayen na svojom minuloročnom výbornom EP Elegy odkazuje na britskú indie vlnu prelomu ôsmej a deviatej dekády, ale aj na novú vlnu dream-popovo/shoegazových projektov, akými sú Wild Nothing alebo Pains of Being Pure at Heart. Ide teda o klasický gitarový pop, ktorý je zastrený zasneným oparom efektov.

EVENT

PREDPREDAJ

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia