Český Angličan, anglický Čech Justin Lavash zahrá v Tabačke

07. November 2016

Český Angličan, anglický Čech Justin Lavash zahrá v Tabačke

Prečo bývaš v Česku? Pretože je to skvelá krajina. Tak nedávno odpovedal anglický hudobník Justin Lavash na otázku, prečo už roky žije v Prahe. Famózny gitarista a spevák so zastretým bluesovým prejavom, ktorý u susedov takmer neustále koncertuje, zavíta aj na východný koniec bývalej federácie. V Tabačke zahrá 12. novembra.

Z bítnickej rodiny

Lavash sa narodil v Anglicku koncom šesťdesiatych rokov do bítnickej rodiny. Mama bola Írka, otec Američan a hudba i poézia boli neustále prítomné v jeho okolí. Napriek tomu pred hudobnou kariérou dostala najskôr prednosť univerzita, ako sám spomínal v rozhovore pre český časopis Full Moon, v čase Thatcherovských zatváraní tovární, bolo nájsť si prácu takmer nemožné a druhým spôsobom ako sa dostať von z rodného mesta bolo štúdium. Lavash študoval jazyky. Možno aj preto mu nerobilo problém neskôr zvládnuť češtinu.

Od hudobnej kariéry ale nebol ďaleko: “Mal som dvadsaťsedem a povedal som si: ‘Nie.’ a začal som hrať po kabaretoch a na takzvaných summer campoch, kam jazdievali robotníci na dovolenku a na zábavách tam hrali kapely. Každý večer sme hrali pred 1500 ľuďmi. Veľká skúsenosť,” vysvetlil pre Full Moon Lavash.

Česko mu ponúklo slobodu

Keď sa prestal venovať kabaretom, začal Lavash v rámci svojej nomádskej povahy cestovať po Francúzsku a hrať blues v miestnych kluboch a baroch. Nakoniec ho však aj tak zavialo do Prahy, kde žije od roku 2004. A hoci sám tvrdí, že v kabaretoch by rozhodne zarobil viac, v Česku si doprial viac hudobnej slobody.

Tú je ostatne počuť aj na jeho minuloročnej pestrej nahrávke Changing of Tides, ktorá sa mierne odklonila od čistokrvného bluesového pesničkárstva a gitarovej virtuozity. Objavilo sa nej množstvo hostí, čomu sa Lavash nikdy nebránil - už v minulosti nahral spoločný album s českou trip-hopovou legendou Monikou Načevou, často spolupracuje aj s Lenkou Dusilovou.

Rôzne nálady albumu mali aj iné dôvody, Lavash mal počas tvorby albumu vážne problémy s pankreasom: “Bol som vážne chorý a niektoré z tých skladieb sa vyporiadavajú práve s tým. Nemohol som chodiť von, bol som doma, musel som do seba pchať stupídne jedlo, držať stupídne diéty. Preto som veľa písal, vypisoval som sa z frustrácie.”

Názov albumu nadväzuje na striedanie prílivu a odlivu a tak nejak, zdá sa, funguje aj samotný Lavash. Problémy odplávu a príde skvelá hudba, odíde hranie v kabarete za peniaze, pripláve umelecká sloboda.

Autor: Filip Drábek