Skye a Ross sú slobodnou verziou Morcheeby

20. November 2016

Skye a Ross sú slobodnou verziou Morcheeby

Keď na vrchole popularity v roku 2003 speváčka Skye opustila megaúspešnú skupinu Morcheeba, málokto očakával, že by sa s bratmi Godfreyovcami niekedy ešte stretla na pódiu. Morcheeba bez Skye síce nahrávala albumy aj koncertovala, stratila však svoju charakteristický hlas. Sólová Skye bola na tom podobne, fantastický hlas zostal, zmizol však originálny pop napitý trip-hopom a psychedéliou. Dnes už Morcheeba opäť funguje v najsilnejšej zostave, Skye Edwards a Ross Godfrey však v Tabačke 28. novembra predstavia iný projekt, ktorý odkazuje na korene ich skupiny a zároveň je oslobodením od veľkého mena, akým je Morcheeba.

Rodinný projekt

“Cítili sme sa oveľa menej stiesnení, pretože sme nemuseli myslieť na to, ako dostať skladbu do rádií. Rozhodli sme sa skrátka pracovať na veciach, ktoré máme radi a nemyslieť na chytľavé refrény, ktoré by sa za každú cenu mali dostať do uší ľudí,” vysvetlila Skye v rozhovore pre ArtistDirect. Z debutového albumu Skye & Ross, ktorý vyšiel v septembri to je cítiť. Znie to stále ako Morcheeba, je tam ten unikátny hlas, je tam tá gitara aj ten songwriting, no je to uvoľnená atmosféra a tvorivá sloboda, ktorá umožňuje nahrávke znieť veľmi živo a prirodzene.

Navyše, Ross aj Skye sa rozhodli, že tento projekt bude rodinný. Kým Morcheebu, štúdiový projekt troch ľudí, dopĺňa na scéne množstvo ďalších ľudí, Ross a Skye hrajú so speváčkiným synom, ktorý je bubeník a tiež jej manželom - basgitaristom. “Ross navrhol, že by s nami hral Jaega na bicie, no hovorila som si, že to je smiešny nápad, pretože je veľmi mladý a hrá len niekoľko rokov. Ross v ňom ale videl potenciál a povedal mi: ‘Pozri, ja som mal tiež 18 rokov, keď som založil Morcheebu.” Tam sa však rodinkárstvo nekončí, aj Rossova manželka nahrala na album niekoľko sprievodných vokálov. Logický tlak, ktorý Morcheeba na seba rokmi obrovských, väčších aj menších úspechov ušila, je tak preč.

Skreče už nikomu nechýbajú

Nová skupina je doma na pódiu, napriek tomu, že každá zo skladieb albumu je nová, snažila sa ústredná dvojica preniesť atmosféru koncertovania do štúdia. “Náš koncertný zvuk je podobný tomu, ako znela Morcheeba naživo posledných 10, 12 rokov, možno dokonca aj predtým, ako som kapelu v roku 2003 opustila,” dodáva Skye v zmieňovanom rozhovore. “Paul Godfrey s nami nekoncertuje už dlhý čas, takže podľa môjho názoru je hlavným rozdielom, že nemáme DJ-ove skreče. Nie je to však zvuk, ktorý by komukoľvek chýbal.”

Asi aj preto je koncertný program aktuálneho turné, ktoré sa zastaví aj v Tabačke v rámci koncertnej série Orange Music Live, mixom nových skladieb s množstvom overených hitov Morcheeby z legendárnych albumov ako Big Calm a Fragments of Freedom z konca minulého tisícročia. Svojim spôsobom tak vlastne pôjde o koncert Morcheeby, akurát v jej úplne slobodnej, živej a oslobodzujúcej verzii. A to znie viac, než len sľubne.

Autor: Filip Drábek

EVENT

PREDPREDAJ