Longital sú stále na výprave a cesta už nie je zrkadlom

23. November 2016

Longital sú stále na výprave a cesta už nie je zrkadlom

Divokosť možno nie je slovo, ktoré by sa jednoznačne spájalo s bratislavskou kapelou Longital. Napriek tomu sa nový album volá Divoko a vlastne celkom vystihuje novú tvár skupiny. Trio ju ukáže v Tabačke 3. decembra a prinesie so sebou aj medzinárodný kolektív Sisa Fehér & Fehero Rocher, inak kolegov z vydavateľstva Slnko Records.

Z prvých reakcií na nový album skupiny Longital vyplýva, že ide o ich dosiaľ najodvážnejší počin. No ako však definovať odvážnosť u kapely, ktorá v rôznych inkarnáciach hrá pätnásť rokov a ak zrátame všetky štúdiové, živé, remixové albumy alebo soundtracky, sa dokázala podpísať už pod štrnástimi nahrávkami? Predovšetkým tým, že dokáže nestáť na jednom mieste.

Longital boli vždy cestovateľmi, v dvojici s mini-diskom alebo laptopom hrali po celej Európe aj v Severnej Amerike a keď tempo ich výjazdov za hranice spomalilo, začali cestovať hudobne. A od platne Teraz z roku 2010 do tohtoročnej Divoko sa zmenilo naozaj mnoho.

Elektronika bola odsunutá nabok, partnerskú symbiózu Shiny a Dana Salontaya “narušil” návrat bubeníka Mariána Slávku, stále viac sa do popredia dostala akustická gitara a prirodzený živý zvuk. Túto zmenu už jednoznačne predznamenala minuloročná nahrávka A to je všetko?, kde boli staršie skladby prearanžované do akustického šatu a kde beaty nahradili ruky a nohy bubeníka.

Na prvý pohľad to môže vyzerať tak, že sa Longital akoby vrátili k tomu, čo opustili s menom Dlhé diely v roku 2004. Daniel vtedy spieval o ceste, ktorá je hladká ako zrkadlo. No cesta Longitalu dnes nie je hladká a priamočiara a tiež nie je kruhom, alebo aspoň nedosiahla ten bod, v ktorom by sa vracala na začiatok.

Bez elektroniky a preddefinovaného beatu, ktorý sa nedá oklamať, tak Longital cestujú k podstate skladieb, ktoré môžu byť v podstate obyčajnými piesňami, no trojica si vyberá čo najzložitejšiu a kľukatú cestu k nim. Žánrovo aj inštrumentálne. Nie je to experimentálna hudba, ale je to experimentálny prístup k tak klasickým nástrojom ako je gitara, basa, bicie, klavír a tri hlasy. Nie sú to piesne, ktoré len tak preletia okolo. Aj poslucháč musí šliapať túto výpravu s kapelou.

EVENT

PREDPREDAJ

Autor: Filip Drábek