Legendárni Swans konečne zahrajú na Slovensku. Posledný raz.

06. December 2016

Legendárni Swans konečne zahrajú na Slovensku. Posledný raz.

Projekt okolo charizmatického Michaela Giru vystúpi 15. marca 2017 v košickej Tabačke, paradoxne, počas posledného turné súčasnej podoby a zvukového konceptu skupiny.

Zľavnený PREDPREDAJ pre študentov do 31.12.2016!

Gira založil Swans už v roku 1982 a vytváral s nimi experimentálnú noise- a post-punkovú newyorskú scénu, ktorej boli spolu se Sonic Youth vlajkovou loďou. Počas prvých pätnástich rokov existencie sa s častými personálnymi zmenami menil aj zvuk Swans, vždy však ostal nekompromisný a temný, v akomkoľvek žánri sa pohyboval.

Image

Gira ukončil Swans v roku 1997 vydaním “živáku” s výstižným názvom Swans Are Dead. Bol to však len predbežný koniec, ktorý Swans zabezpečil kultový štatút a novú vlnu fanúšikov. Tí začali objavovať stratený a záhadný poklad a tým pripravovať úrodnú pôdu pre ich návrat. Gira Swans reaktivoval v roku 2010, pozbieral členov z rôznych období existencie skupiny a namiesto nostalgického rýpania sa v starých skladbách rozbehol najaktívnejšie roky projektu. “Absolútne som netušil kam to povedie. Vedel som, že keď sa vydám cestou ťaženia z minulosti a recyklovania už existujúceho, neprinesie to vôbec nič. Iba výsmech,” popísal návrat Swans Gira.

Za posledných šesť rokov tak Swans nahrali štyri platne, ktoré redefinovali ich štúdiový aj koncertný zvuk. Swans sú dnes hutná a hudobne úzko spätá partia muzikantov, ktorá si hovie v repetetívnych a hypnotických groovoch, Girovom hlbokom hlase a výbušných momentoch. Na hudobnej scéne v súčasnosti nehrá nikto tak, ako hrajú Swans.

Aj napriek tomu sa Gira rozhodol, že tohtoročná platňa The Glowing Man a následné turné bude aj koncom súčasnej inkarnácie Swans a ich súčasného zvukového konceptu. Bez väčších plánov hovorí, že to nie je koniec, aký nastal pred dvadsiatimi rokmi, ale len uzavretie aktuálnej kapitoly. Potenciálni noví členovia budú mať časom priestor priniesť do skupiny čerstvý vietor. Kedy to však má prísť, nevie možno ani sám Michael Gira.

Vo svete by sa asi ťažko hľadal lepší a efektívnejší príklad comebacku, aký predviedli Swans. Ide totiž o návrat, ktorý nečerpal z minulosti, ale katapultoval skupinu na úplne iný level a k novým generáciam poslucháčov. Koncerty Swans sú fyzickým zážitkom, ktorý podčiarkuje ich zvuková intenzita a dĺžka. Na slovenskú premiéru a zároveň derniéru aktuálnej podoby Swans, ktorá prebehne v Tabačke, sa pravdepodobne tak skoro nezabudne.

PREDPREDAJ

EVENT