Fúzy Múzy a The Void

10. Január 2017

Fúzy Múzy a The Void

Kapela Fúzy Múzy si v lete zahrala na prestížnom a najväčšom stredoeurópskom festivale Sziget v Budapešti. A z celkom iného súdka, The Void, pochádzajúci rovnako z Prešova, v lete ohlásili pauzu, respektíve niečo, čo vyzeralo, že môže byť koncom kapely. Teraz, o polroka neskôr, sú späť na pódiu, vrátane toho v Tabačke, kde spoločne zahrajú 16. januára.

Obe prešovské kapely štúdiovo debutovali minulý rok - The Void štvorskladbovým EP nazvaným Czechoslovakia, Fúzy múzy eponymným dlhohrajúcim albumom. No pri spoločnom meste, roku vydania prvej nahrávky a hraní v trojici sa podobnosti končia.

Fúzy Múzy sú inštrumentálnym triom, ktoré hrá hororovými filmami inšpirovanú hudbu, priamočiaru a psychedelickú. “Ľudia nie sú hlúpi, vedia uznať pravdivosť v akejkoľvek hudbe, ale musí to ísť z tej tvorby kapiel a nie ako kópia niečoho, čo tu bolo,” definoval v rozhovore pre 9em.sk hudbu kapely gitarista Ľuboslav Krajňák. Je to teatrálny a divoký soundtrack, predstavte si k tomu filmy Lyncha alebo Aronofskeho a funguje to. Predstavivosť nahrádza absenciu vokálu dokonale.

The Void hrajú rovnako v triu, akurát nie inštrumentálne. Ich niekoľko rokov starý popis hovoril o tom, ako s radosťou kradnú od trojčlenných kapiel, od Cream, cez Soulmen, Chiki Liki Tu-A až po Tame Impala. Ich výsledný zvuk si berie od každého trochu, shoegazový hluk a popovú estetiku, power riffy a priamočiaré gitarové sóla. Nostalgia hrá veľkú rolu, potvrdzuje to aj názov ich spomínaného EP.

“Mnohé kapely, či už slovenské alebo zahraničné, kazí spev,” hovorí Juraj Staviarský, basgitarista Fúzov vo vyššie spomínanom rozhovore. “Samozrejme, že je to len môj uhol pohľadu. Takisto je to aj nevýhoda, pretože mnohí nami opovrhujú, že spev nemáme.” The Void spievajú, Fúzy múzy nie. Počas koncertu v Tabačke sa môžete rozhodnúť, čo z toho vám pasuje viac. Alebo či sa vám páči aj jedno, aj druhé.

Na pondelkovom koncerte nahradí kapelu The Void prešovsko-ľubovnianske duo Detox of a Pony

EVENT