Moonwalks vyšli z detroitskej špiny, sú súčasní aj starí zároveň

24. Január 2017

Moonwalks vyšli z detroitskej špiny, sú súčasní aj starí zároveň

Moonwalks sú dvaja mladí muži a dve mladé ženy z industriálneho a zanedbaného Detroitu, toho istého mesta motorov, ktoré kedysi dalo svetu Iggyho Popa aj Jacka Whitea. A práve tam si začala kapela budovať svoje meno, špeciálne v lokálnej DIY scéne. Prišli koncerty v skladoch a improvizovaných kluboch a tiež hranie so zvukovo spriazenenými retro-psychedelikmi ako The Holydrug Couple alebo The Oh Sees.

“S našim prvým EP sme sa snažili tvoriť zvuk vždy štyria naraz, takže písanie skladieb bolo veľmi priamočiare. Na novom albume sme zužitkovali skúsenosti z detroitskej scény a zároveň sa pozerali, čo sa deje hudobne okolo nás, samozrejme, v rámci našich možností,” vysvetľuje v rozhovore pre Detroit Metro Times gitarista Tyler Grates.

Spomínané prvé EP a aj debutový album Moon Phases, ktorý vyšiel koncom roka 2015, im nahrávala miestna legenda Jim Diamond, zodpovedná aj za prvé dve nahrávky The White Stripes. Navyše, platne im vydal label Manimal Vinyl, ktorý zastrešuje také mená ako Warpaint, Yoko Ono alebo Bat For Lashes.

Moon Phases je plný dravých psychedelických riffov, ktoré sa zachytávajú pod kožou, nechýba výrazná inšpirácia filmovou hudbou, či už klasickým rockom ako z Tarantinových filmov, alebo horor-rockovými soundtrackmi. Repetetívna rytmika je doplnená väzbou a špinavým zvukom so zastretým vokálom. Takto nejak má znieť psychedelické DIY.

Moonwalks začiatkom roka 2017 vyrážajú na svoje prvé európske turné, na ktorom s istotou zúročia roky hrania v drsnom Detroite. Po zastávke v legendárnom Berlínskom Berghaine nevynechajú ani Tabačku, ako najvýchodnejší bod celej šnúry. Pri všetkých spomenutých zvučných menách a skvelom debute je práve toto príležitosť vidieť kapelu, ktorá možno už pár sezón bude okupovať veľké pódia známych festivalov.

Autor: Filip Drábek

EVENT