Knižnica dobrých vecí

26. Január 2017

Knižnica dobrých vecí

Tabačka Kulturfabrik prináša celosvetovo úspešný model „Knižnicu dobrých vecí“ už aj do Košíc.

Nápad na Slovensko priniesol Goetheho inštitút, ktorý sa minulý rok venoval téme sharing economy. Knižnica vecí sa po necelom roku stala bežnou súčasťou knižnice na Panenskej ulici v Bratislave a pôvodné, mobilné skrine, tak získala Tabačka. Knižnice vecí predstavujú alternatívu ku kupovaniu predmetov, ktoré používame iba zriedka, a teda väčšinu svojho života nám iba zaberajú priestor v domácnostiach. Požičiavaním takýchto predmetov Knižnice vecí podporujú ľudí v požičiavaní si namiesto kúpy. Jedným ťahom tak Knižnice vecí šetria nie len peňaženky svojich používateľov, ale aj životné prostredie, a to priamo redukciou spotreby materiálu a energie na výrobu, ako aj odpadu, ktorý vzniká pri zbavovaní sa nepotrebných predmetov.

Cieľom Knižnice vecí je znížiť ekonomické výdavký, ekologický dopad a zároveň spájať ľudí skrz členstvo v komunite zodpovedne zmýšľajúcich ľudí.

Zdroj: pravda.sk Image Zdroj: pravda.sk Image

Na toto všetko však sami nestačíme, a preto potrebujeme aj Vašu pomoc. Pre začiatok potrebujeme vytvoriť zoznam predmetov, ktoré by ste si v knižnici požičiavali, aké otváracie hodiny by Vám vyhovovali, koľko by ste za členstvo v takejto knižnici boli ochotní mesačne zaplatiť a nakoniec, či by ste uvítali aj program spojený s prevádzkou takejto knižnice (workshopy ručných prác, rôzne aktivity s použitím náradia a vybavenia Knižnice, atď.).

Ak sa pred tým, než vyplníte dotazník, chcete inšpirovať, čo všetko môže byť v sortimente knižnice vecí, pozrite si aj stránku Bratislavského Goethe Institutu

DOTAZNÍK

Vyplnenie nášho dotazníka Vám nezaberie viac, než 5 minút, za vyplnenie vopred ďakujeme!