Hlasy islandských kapiel GusGus a múm zaspievajú v Tabačke

31. Január 2017

Hlasy islandských kapiel GusGus a múm zaspievajú v Tabačke

Hudobníci z Islandu sú čoraz viac doma aj na slovenských pódiách a už nejaký čas je jasné, že tento ostrov nie sú iba Sigur Rós a Björk. Už 11. februára sa v Tabačke vďaka projektu „Prekonávanie hraníc - kultúra, spôsob vzájomného porozumenia“ stretnú ľudia spriaznení s ďalšími veľkými menami Islandu - GusGus a múm. Do Košíc totiž dorazí Högni Egilsson a speváčka Mr. Silla.

Egilsson je charizmatickou postavou islandskej scény, ktorá posledných päť rokov spolupracuje s techno veteránmi GusGus. Okrem toho má však aj vlastnú kapelu Hjaltalín a tiež píše hudbu pre divadlá a filmy. Sólovo hrá prevažne krehké klavírne skladby, ktoré nechávajú vyznieť jeho výraznému vokálu. Celkovo je Högni neprehliadnuteľným zjavom, ktorý sa vo svojich skladbách často vyspievava z problémov, ktoré mu spôsobila duševná choroba. Časť z jedného albumu Hjaltalín tak dokonca vznikala, kým bol hospitalizovaný na psychiatrii.

“Bola to veľká vec pre skupinu a rodinu. Báli sa, samozrejme, keď veci so mnou neboli ideálne. Mal som klasickú bipolarnu poruchu - lietal som príliš vysoko a pády boli nesmierne depresívne,” vysvetľoval úprimne spevák v rozhovore pre The Quietus. “Bol som na liekoch a to mi pomohlo dostať veci do normálu. Už ich ale neberiem a nemal som žiadne nepríjemné epizódy. Pracujem so sebou každý deň a udržiavam sa zdravý.” Jednou z jeho foriem terapie je aj tvorba, či už sólová, alebo s inými projektmi.

Kým Egilsson spolupracuje s tanečnými legendami GusGus, Mr. Silla hrala dlhé roky s múm, teda kapelou, ktorá pomohla definovať zasnený zvuk asociovaný s Islandom. Spolu s nimi si zahrala aj na trenčianskej Pohode a to už v roku 2010.

Dnes už hrá Sigurlaug Gísladóttir iba sólo, no rozhodne sa nezačala venovať priamočiarým skladbám. Jej prítomnosť na pódiu sa nedá prehliadnuť, hudba zase pracuje s každým človekom inak. Občas v nej počuť intímnosť The xx, inokedy sa tlačí do popredia vokál, okorenený soulom a občas dokonca až operou. Takto je možné zachytiť jej hudobný vývoj na dva roky starom debute nazvanom Mr. Silla a tak nejak to bude znieť aj v Tabačke.

Vstupenky na koncert aktuálneho zvuku z Islandu je možné zakúpiť tu: PREDPREDAJ

Projekt je financovaný z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky / Supported by a grant from Iceland, Lichtenstein, Norway

Image

Autor:Filip Drábek