Movits! pred koncertom v Tabačke: Slovenské publikum sa nebojí tancovať

07. Február 2017

Movits! pred koncertom v Tabačke: Slovenské publikum sa nebojí tancovať

Už 16. februára v košickej Tabačke zahrá jedna z najžiarivejších hviezd švédskej hudobnej scény. Hovoria si Movits!, kombinujú rap, saxofón, tanečné podklady a electro-swingovú atmosféru. Nechýba tiež sebairónia, poháňaná pódiovou prezentáciou a rapom v švédčine. O Švédsku, koncertovaní na Slovensku a tiež vystúpení v známej americkej šou nám niečo porozprával saxofonista Movits! Joakim Nilsson.

Zdá sa, že na Slovensko sa vraciate celkom často. Je tu niečo, čo vás vyslovene zaujalo, alebo tu jednoducho len funguje spojenie medzi publikom a kapelou?

Rozhodne je pre nás Slovensko špeciálne! Ľudia sú skvelí, publikum sa nebojí tancovať a užívať si to. A samozrejme, pivo je tu úplne fenomenálne!

Viažu sa vám so Slovenskom nejaké konkrétne spomienky?

Minulý rok sme mali vynikajúci koncert v Bratislave. Ale jedna z prvých spomienok bolo hranie na Pohode. Prišla veľká búrka a skončila sa tesne pred našim koncertom. Keď minula, ľudia sa zrazu objavili a tancovali ako šialení! Je to jedna z historiek, ktorú opakujeme neustále.

Takmer každý článok o vás spomína vaše vystúpenie v americkej šou Stephena Colberta. Je to pre vás stále dôležité, alebo naopak vám to už lezie na nervy?

Je to samozrejme dôležitá udalosť v histórii našej kapely, jedna z tých, ktorá nás doviedla až tam, kde sme dnes. Ale už sme tu tému asi naozaj vyčerpali, rozprávame o tom bez prestávky už osem rokov.

Electro swing zažíva posledné roky slušný boom, myslíte si, že aj vy čiastočne stojíte za týmto fenoménom?

Mali sme šťastie, že nás s touto scénou spájali, keď sme začali hrať mimo Škandinávie. Je to žáner, ktorý má skvelé publikum a to sa vie baviť. Sami sme sa ale nikdy za electroswingovú kapelu nepovažovali, aj keď si odtiaľ niečo berieme. Ak sa nám teda podarilo nejak prispieť k obnovenému záujmu o electro-swing, sme samozrejme veľmi radi.

Je rapovanie po švédsky vo vašich skladbách niečo výnimočné, čím sa odlišujete na medzinárodnej scéne, alebo si myslíte, že by vás angličtina dokázala posunúť ešte k väčšiemu publiku?

To je ťažká otázka. Mysleli sme tiež na rapovanie po anglicky, aby sme si rozšírili fanúšikovskú základňu. Na druhej strane by sme mohli stratiť jednu z vecí, ktorá nás robí výnimočnou. Len málo interpretov spievajúcich po švédsky prerazili mimo Škandinávie. Je to niečo, čo robíme asi iba my a možno Dungen. Je teda fakt super počuť ľudí spievať si naše skladby počas koncertov, aj keď nerozprávajú po švédsky. ABBA alebo The Knife? Koho by ste si vybrali a prečo? The Knife, sú ostrejší! Ale kombinácia Bennyho Anderssona s Karin Dreijer by bola božská!

Luleå je na Slovensku známa asi iba kvôli tomu, že tam hralo niekoľko slovenských hokejistov. Je toto mesto niečím špeciálne?

Áno, pochádza odtiaľ kapela, ktorá sa volá Movits! Sú fakt parádni! Ale nie, Luleå je skvelé mesto. Máme tu fascinujúce súostrovie, je to blízko do hôr. A tiež k polárnemu kruhu! Okrem prírody, je tu tiež maličká, ale veľmi živá, hudobná scéna.

Presťahovali ste sa ale do Štokholmu. Prečo?

Je to hudobné hlavné mesto Škandinávie. Je to tam jednoduchšie, čo sa týka proma a organizovania turné. Máme však dve štúdia, jedno v Luley a druhé v Štokholme. A snažíme sa cestovať na sever tak často, ako to len ide.

Autor: Filip Drábek

EVENT

PREDPREDAJ