Postman

13. Február 2017

Postman

Čím sa odlíšiť v žánri, kde sa autor sprevádza akustickou gitarou a niekoľkými akordami? Hlasom, príbehmi, charizmou. Konstantín Pochtar z Kyjeva všetko z toho má a predstaví ich aj vo Fabricafé Tabačky pod jeho muzikantským alter egom Postman.

Pochtara inšpirovali velikáni pesničkárstva, akými sú Bob Dylan alebo Nick Drake. Nie je to inšpirácia len zvuková - teda skladby ohlodané na kosť, ale najmä sociálne a spoločenské témy v textoch. Keďže Ukrajina prechádza v posledných rokoch turbulentným obdobím, je to logicky reflektované aj v Pochtarovej tvorbe.

Tá je spievaná v dvoch jazykoch - po anglicky aj ukrajinsky a podobným spôsobom bol nahratý aj jeho dlhohrajúci debut Context, ktorý vyšiel minulý rok. Zložený je z dvoch častí. Okrem klasickej gitary s výrazným a pekným hlbokým hlasom ho Postman obohatil o zvuk huslí, čím pridal podľa vlastných slov do výsledku akýsi barokový element.

Spoločnou témou všetkých jeho skladieb je láska v rôznych podobách. V tomto prípade sa stretáva najmä láska k americkej hudbe s láskou k jeho rodnému Kyjevu. Kontext udalostí na Ukrajine a geografická blízkosť k nášmu východnému susedovi tak z návštevy poštára, robí ešte zaujímavejší večer.

Postman, inak frontman ukrajinskej indie kapely 5 Vymir, žije nomádskym koncertným životom, a aj v tom potvrdzuje svoju lásku k čistému folku. Zahral si tak už niekoľkokrát na Slovensku, ale aj v Poľsku a samozrejme na Ukrajine. Ak si predstavíte zamysleného mladíka v dlhom kabáte, s akustickou gitarou v kufri, ktorý chodí z mesta do mesta so skladbami a príbehmi, je to presne on. A tak ho možno stretnete 21. februára pred budovou na Gorkého.

EVENT

Autor: Filip Drábek