MOONRIDE SCANDI

MOONRIDE SCANDI
festival Štvrtok 02. Marec 2017 19:00 8€ / 5€ / 2€ jednotlivo Veľká sála, Fabricafe, Kino Tabačka

Užite si škandinávsku kultúru, umenie a jedlo počas 4 dní plných hudby, tanečných a divadelných predstavení a vizuálneho umenia z Islandu a Nórska v Tabačke Kulturfabrik!

Vďaka podpore projektu Prekonávanie hraníc - kultúra spôsob vzájomného porozumenia máme zvýhodnené vstupné pre všetkých návštevníkov!

PERMANENTKA: 8€ / 5€ (ZŤP, ISIC, nezamestnaní)

2.3., štvrtok

19:00 h Otvorenie + Ochutnávka škandinávskej kuchyne v Bistre Tabačka 20:00 h Emmsjé Gauti (IS) + DJ Bjorn (IS), 2€ /koncert + párty/

Aj napriek svojmu mladému veku je Emmsjé Gauti považovaný za veterána, pokiaľ ide o rap. Po tom, čo si posledných 13 rokov zdokonaľoval svoj talent v rámci malej, ale živej a konkurencieschopnej Reykjavickej rapovej scény, vydal v roku 2010 svoj debutový sólový album, ktorý sa ukázal byť veľkým hitom nielen medzi fanúšikmi, ale aj medzi kritikmi. Do žiary reflektorov katapultoval svojou spoluúčasťou na hite „Elskum Þessar Mellur“ od Blazroca, výstižne nazvanom „Bara Ég“ („Len ja“), čo upevňuje jeho status jedného z najvýznamnejších mladých umelcov Islandu, vytvárajúcom eklektickú rovnováhu medzi vyzývavým popom, humorom a nefalšovanou schopnosťou rýmovať. Hovorte si o mladom Emmsjé Gauti čo chcete, on jednoducho dokáže rozprúdiť párty!

3.3. - 5.3, piatok - nedeľa, 11:00 h

Art Expo Košice 2017 /umelecká burza/

Osobitná časť festivalu, nazvaná ArtExpo bude usporiadaná s cieľom prepojiť umelcov s kurátormi a kultúrnými manažérmi zo Slovenska, Nórska a Islandu, čo vytvára príležitosť pre spoluprácu do budúcnosti. Lokálne organizácie, ako aj organizácie celoslovenskej siete pre nezávislu kultúru Anténa, zúčastnení na tomto formáte, budú môcť prezentovať svoju prácu a výsledky v priebehu rokov svojej existencie na kultúrnom poli.

3.3., piatok, 18:00 h

Moonride Scandi Exhibition /vernisáž/

Výstava pri príležitosti konania festivalu.

3.3., piatok, 19:00 h, 2€

T.I.T.S.: MY OWN PRIVATE PICTURE (CZ/NOR/SWE) /tanec-divadlo/

„My Own Private Picture“ je multimediálne predstavenie o našich túžbach a ich mediálnych (pred)obrazoch. Kolektív T.I.T.S. skúma zobrazovanie „sexuality“ v pornografii, ale aj v médiách a tiež to, ako všadeprítomné virtuálne reprezentácie dokážu nenápadne vstupovať do intímnych zón nášho života, formovať naše predstavy a generovať tak naše najintímnejšie prianie. Predstavenie kladie dôraz na emancipovanú ženskú sexualitu, mieša skúsenosť s úplnou fikciou a zároveň kombinuje dokumentárne prvky s atmosférickou imagináciou. Formálne sa predstavenie inšpirovalo populárnymi televíznymi formátmi. „My Own Private Picture“ sa pokúša byť zábavnou, ale aj náročnou diváckou výzvou a otvoriť diskusiu nad jedným z fenoménov, ktorý prestupuje našou súčasnou spoločnosťou.

Vystúpenie v Tabačke podporili: Kulturrådet – Arts Council Norway

Školské predstavenie aj o 11:00 h.

3.3., piatok, 20:00 h, 2€

Árstíðir (IS) /koncert/

Hudba kapely Árstíðir popiera žánrové hranice a najlepšie ju môžeme opísať ako klasicky ovplyvnený indie folk rock. Či už na vlakovej stanici v Nemecku, koncertnej hale v Rusku alebo v bare doma v Reykjavíku, je ich hudba tou, ktorá hypnotizuje publiká a vytvára akúsi intimitu, ktorá vedie kritikov k tomu, aby napísali: „[Hvel] je jednoducho úžasný album, nádherne napísaný a usporiadaný, so skutočnou magickou kvalitou.“ So svojimi prenikavými hlasovými harmóniami, podporenými sviežo vrstveným orchestrálnym inštrumentálnym usporiadaním spieva Árstíðir: „Nie všetko, čo cítiš môžeš vidieť, ale pocit trvá tak dlho,“ a dúfa, že to, čo publikum cíti, pretrvá aj dlho potom, ako odznie posledný tón.

4.3., sobota, 20:00 h, 2€

Lay Low (IS) + DJ Silja Glømmi (IS) /koncert + párty/

Lay Low je alter ego islandskej speváčky a textárky piesní menom Lovísa Elísabet Sigrúnardóttir. Narodila sa v Londýne otcovi zo Srí Lanky a matke z Islandu a jej hudobné schopnosti sa tiahnu tak ďaleko, ako jej geografické dedičstvo. Vidieť Lay Low vystupovať je jedinečné a hudobne hravé, zo svojich piesní ťahá nové priadze, vyžaruje teplo a úprimnosť, ktorá predstavuje hlboko osobnú skúsenosť.

Islandská DJka Silja Glømmi hrajúca soul, funk a hip hop oživí záverečnú sobotnú párty Moonride Scandi festivalu v Tabačke.

5. 3. 2017, nedeľa, 13:00 h

MOONRIDE SCANDI: Medzikultúrny dialóg /konferencia

Moderátor Bohdan Smieška bude počas konferencie diskutovať s kurátormi, kultúrnymi manažérmi a zástupcami mesta. Účasť prisľúbili Andreas Hoffman (z The Arctic Culture Lab, NO), Ihor Savchak (Centrum pre kultúrny management, UA), Róbert Blaško (Stanica, Žilina – Záriečie, SK), Peter Radkoff (Tabačka Kulturfabrik, Košice, SK), zástupca mesta Košice Michal Hladký (CIKE, Košice, SK) a zástupkyňa Košického samosprávneho kraja Jana Kovácsová (vedúca Odboru kultúry a cestovného ruchu KSK).

5.3., nedeľa, 19:00 h, 2€

Beasts (NOR) /tanec/

BEASTS je atmosférické predstavenie postavené na rozoznateľnom, avšak stále tajomnom symbolickom jazyku. V pochmúrnej, bielej krajine sa dve postavy pohybujú jemne a precízne, vešajúc bielizeň vo vytrvalej presnosti. Presnosť pohybu si pýta, aby publikum spochybňovalo svoje vnímanie a aby našli všednosť v tomto neznámom poli obrazu.

BEASTS vyvinuli Inga Aleknaviciute, Ann Mirjam Vaikla a Lærke Grøntved v Nórskej divadelnej akadémii v roku 2015. V Tabačke Kulturfabrik tpredstavenie stvárňujú Katrine Leth Nielsen a Lærke Grøntved.

Školské predstavenie aj o 11:00 h.

5.3., nedeľa, 21:00 h, 2€

MoE (NOR) /koncert/

Nórska kapela MoE je známa vďaka miešaniu minimalistických kompozícií s alternatívnymi a experimentálnymi prístupmi, ktoré sa nedokážu napasovať do rockového žánru. S nespočetnými spoluprácami prekračujúcimi hranice rocku a noisu, sa MoE usiluje o absolútnu prítomnosť v prevedení hudby. Hlasno a násilne do vás dobiedzajú svojimi nástrojmi a prinášajú poslucháča bližšie k zdravému šialenstvu.

EVENT

PREDPREDAJ

Festival Moonride Scandi je organizovaný vďaka projektu: “Prekonávanie hraníc - kultúra, spôsob vzájomného porozumenia”

Projekt je financovaný z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky / Supported by a grant from Iceland, Lichtenstein, Norway

Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky / Co-financed by the State Budget of the Slovak Republic