Islandský rap je exotikou aj exportným produktom, potvrdia to aj Úlfur Úlfur

02. Apríl 2017

Islandský rap je exotikou aj exportným produktom, potvrdia to aj Úlfur Úlfur

Rešpektovaný internetový hudobný magazín The Quietus po festivale Sónar v Reykjavíku napísal, že hip-hop a R&B môže byť najrýchlejšie rastúcim priemyslom na Islande. Pravdu majú minimálne v tom, že odozva, akú ma rap v jazyku, ktorým nerozpráva ani pol milióna ľudí, je skutočne obrovská. Tabačku o tom nedávno presvedčil Emmsjé Gauti, ktorý jeho bangrami roztancoval všetkých prítomných a následne totálne ovládol islandské hudobné ceny. Ďalším parádnym exportom exotickej islandskej hip-hopovej scény sú Úlfur Úlfur, ktorí v Košiciach zahrajú 6. apríla.

V ich asi najvtipnejšom klipe sa vozia po Reykjavíku na koni, prípadne v old schoolovom kabriolete s troma bernardínmi. Presne tak pôsobí aj ich tvorba, kombinujúca výbušné refrény, elektro produkcie a ostrý rap v islandčine. Do toho sa sem-tam primieša nejaká tá známa anglická nadávka. A rovnako, ako v klipe k skladbe Brennum Allt, je to trocha sranda, trocha nadhľad, ale nedokážete od toho odtrhnúť oči a uši.

Úlfur Úlfur, v preklade Vlk Vlk, vznikli v roku 2010 v Reykjavíku, kde svoje sily spojili raperi Arnar a Helgi. Do pozornosti sa dostali najmä ich albumom Tvær plánetur z roku 2015, v ktorom majstrovsky kombinujú humor, nápaditý rap, EDM produkcie a veľkolepé refrény.

Aj v momente, ak nemáte absolútne poňatia, o čom ich skladby vypovedajú, viete, že s takýmto rapom sa dá stotožniť. Svoje robia aj zmieňované vtipné klipy. Napríklad ten aktuálny - k skladbe Barn - je doplnený tiež o anglické titulky. Aby bolo všetko jasné.

Na domovskom ostrove sa vtipný a ostrý rap od Úlfur Úlfur údajne stal stálou súčasťou playlistov na každej párty. Stačí si vypočuť spomínaný album a nikto nemôže mať pochybnosti, prečo to tak je. Najlepšie však bude, keď Úlfur Úlfur rozbehnú žúr priamo vo vašom meste na východe Slovenska. Štvrtok je predsa malý piatok a tak ho treba 6. apríla osláviť v Tabačke.

Koncert je realizovaný v rámci projektu "Prekonávanie hraníc - kultúra, spôsob vzájomného porozumenia"

Projekt je financovaný z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky / Supported by a grant from Iceland, Lichtenstein, Norway

Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky / Co-financed by the State Budget of the Slovak Republic

Image