Zážitkový festival RUINY

30. August 2017

Zážitkový festival RUINY

Je známe, že Projekt RUINY sústredí svoju pozornosť na schátrané objekty. Doteraz to však boli honosné stavby, ktoré skrývali bohatú históriu. V treťom cykle organizátori stavili na zmenu, a tak prichádzajú s niečím iným ako doteraz.

Septembrové podujatie sa odohrá v opustenom študentskom internáte v Rimavskej Sobote. Budova kedysi slúžila ako školský domov, v ktorom bývali študenti z rôznych okolitých obcí a miest. Internát je už niekoľko rokov v stave chátrania. Aj vďaka súhlasu mesta, ktoré organizátorom dalo povolenie priestory sprístupniť širokej verenosti, diváci zažijú ďalšiu sériu intímnych koncertov - v bezprostrednej blízkosti ku interpretom, so sedením v kruhu.

Image

"Úlohou nasledujúceho cyklu je prezentovať rôzne súčasné spracovania folklóru - v tomto prípade pôjde o slovenskú a moravskú ľudovú hudbu. Koncerty sa odohrajú v opustenej socialistickej koncertnej sále. Umiestnenie účinkujúcich medzi divákmi bude slúžiť ako symbol, rituál k očisteniu hudby od zneužívania minulým režimom. Súčasťou podujatia bude aj diskusia s hosťami z akademickej obce," hovorí Alexandra Galambová, PR manažérka OZ Projekt RUINY.

Slovenský folklór rezprezentuje vokálno-multimediálne zoskupenie L Ú K Y, ktoré pod vedením Jany Ambrózovej kombinuje ženský spev vychádzajúci z ľudovej tradície, performance a zvukovú inštaláciu od Jonáša Grusku.

Pozvanie prijal aj český skladateľ a kontrabasista Jiří Slavík, ktorý spolu s Marianom Friedlom prinesú ich nový album "Mateřština". Album bol ocenený soškou Anděl 2017 a intrepreti ho predstavia aj na prestížnom pražskom festivale Struny podzimu.

Kompletný program festivalu je už známy. Nebude chýbať edukatívny rozmer ani výstavy, inštalácie či literatúra, ktoré sú pravidelnou súčasťou Projektu Ruiny.

Vstupenky na tretí cyklus RUINY III, ktorý sa uskutoční 9.9. 2017 o 17:30 si môžete zakúpiť už teraz, nakoľko je kapacita miest návštevníkov opäť obmedzená.

Pozrite sa, ako to vyzeralo na predchádzajúcom podujatí RUINY II: