Tabačka otvára sezónu s Nvmeri aj exotickým producentom Kimyan Law

11. September 2017

Tabačka otvára sezónu s Nvmeri aj exotickým producentom Kimyan Law

Korene v Kongu, slúchadlá za 10 eur

Blu Mar Ten či Hospital sú v sfére DNB známymi menami. A práve pod nimi vydával svoje prvé releasy mladý Rakúšan Nico Mpunga. Otec dvadsaťtriročného producenta pochádza z afrického Konga, matka od našich západných susedov. V jeho hudbe tak samozrejme cítiť africké vplyvy i nástroje, ale nepriamo tiež jeho starú mamu, učiteľku hudby, vďaka ktorej sa naučil Kimyan Law hrať na harfu.

Image

“V Kongu som nebol už roky, keďže tam zúri občianska vojna. Bol som jediným zmiešaným dieťaťom v mojej škole v Rakúsku, čo na mňa malo osobne veľký dopad,” hovorí Kimyan Law v rozhovore pre portál UKF.com. “Nebol som biely ani čierny. Takže som zažil množstvo momentov, keď som bol vylúčený z prostredia mojich rovesníkov a tiež učiteľov. Nikto sa nedokázal na veci pozerať z môjho pohľadu. Preto hrala pre mňa hudba dôležitú úlohu, jednak ako únik, no tiež spôsob, akým sa spojiť s inými ľuďmi.”

Desaťročie na scéne

Keď Nico vydal svoj prvý singel, niekdajší The Uniques sa už volali Nvmeri, na Slovensku mali viac, než len slušné renomé a za sebou napríklad aj album roka od Radio_Head Awards. Tento rok je to už dekáda, čo sa kapela vedená Pištom Kráľovičom prvý raz dostala (ešte cez archaický MySpace) do povedomia so skladbami ako Get Your Points. Medzičasom sa však od indie posunuli ďalej a tohtoročný I Don’t Think So to len potvrdzuje.

Image

Nvmeri sú pre Slovensko nezvyčajní nielen vyspelým zvukom, ktorý sa nehanbí púšťať do popových teritórií a to stále pod nálepkou nezávislej a slobodnej produkcie. Netypické sú tiež ich tvorivé pauzy - od poslednej dlhohrajúcej platne ubehli už štyri roky. Iní slovenskí interpreti za ten čas súkajú jeden album za druhým, len aby sa na nich nezabudlo.

“Pre nás je práca na albume vždy zložitá. Vždy máme vopred hotové demo verzie a aj samotné aranžmány sa upravujú za jazdy až do úplne poslednej chvíle. Často aj v deň finálneho mixu. Nápady na neho vznikali posledné roky. Ale intenzívnejšie sme na ňom pracovali od začiatku tohto roka,” vysvetľuje Pišta v rozhovore pre hudobný bulletin Red Bullu.

I Don’t Think So ukazuje, koľko žánrov je možné prepojiť. Cítiť v ňom nielen zvuky Škandinávie zo scény okolo kapiel ako When Saints Go Machine či Dungen, ale tiež matematické, disco či soulové prvky a samozrejme aj obligátne osemdesiate roky. “Poslednú dobu som oveľa detailnejšie počúval veľkú hudobnú, už žiaľ zosnulú, trojku: Michael Jackson, Prince, Bowie. No a samozrejme je to “líznuté” tým, čo som prechádzal posledné roky ako FVLCRVM,” dodáva Pišta pre zmieňovaný rozhovor.

V Tabačke Nvmeri odštartujú svoje Tour de ♣︎, ktoré počas najbližších týždňov zavíta okrem slovenských miest aj do Česka a tiež Maďarska. O afterparty dvojkoncertu Nvmeri s Kimyan Law sa postarajú domáci Drumophone - Majkl Kelso a Slight.

EVENT