Trosky majú 20 rokov!

10. Október 2017

Trosky majú 20 rokov!

Rap je na Slovensku mladým žánrom. Za kultové či legendárne platne tak často považujeme aj tie, ktoré poriadne nestihli zapadnúť prachom. Legendárna je E.R.A. Kontrafaktu, legendárny je Názov stavby i Dobré ráno Veca. A práve posledný menovaný má na krku aj platňu, ktorá sa už navždy bude hrdiť titulom prvého slovenského albumu, ktorý vydal major label. Stalo sa tak v roku 1997, to vydavateľstvo bolo Sony a ide o nahrávku kapely Trosky. Tá album oživuje po dvadsiatich rokoch sériou piatich koncertov a neobíde ani Tabačku.

Tozmebolimi

V Spojených štátoch bol v roku 1997 rap dávno mainstreamom, u nás si na tento status musel ešte nejaký čas počkať. Aj z toho pohľadu je tak to, čo dosiahli Trosky výnimočné. Nahrali album, ktorý sa dal kúpiť v obchodoch, po skladbe Tozmemi sem-tam siahli rádia a aj keď dnes môže znieť troška archaicky a miestami smiešne, no vždy úprimne a sympaticky naivne.

Trosky vznikli v Zlatých Moravciach začiatkom 90. rokov na troskách (hahaha) kapely Wreckage of Humanity, pre ktorú Vec a Midi robili produkcie. Vec si v tom čase povedal, že písať vlastné texty nemôže byť tak ťažké, cez Dávida zo Senca, otca slovenskej hip-hopovej scény, sa tiež ocitli na kompilačke Zvuk ulice. Práve Dávid bol zástanca rapu v slovenčine, čoho sa Trosky chytili. A celkom správne.

“Ja som počul, že to bolo takto: začul to Deph z Chaozzu, ktorý to následne dal Aaronovi Kirtzovi, ktorý bol dočasný riaditeľ SONY Music Česko-Slovensko,” vysvetľoval históriu Trosiek Vec pre Týźdeň. “Bol to Američan, ktorý žil v Prahe a veľmi sa mu to páčilo. Zavolal si nás do Prahy, natočili sme 5-skladbové demo, o tri mesiace sme išli do Prahy znova a nahrali sme celý album.” Práve Chaozz boli asi prvými rapermi v bývalom Československu, o ktorých počuli aj naši rodičia. Trosky prišli hneď po nich.

Slovenská identita

Trosky majú slovenskú identitu. V ich najznámejšej skladbe Tozmemi počujete Mariku Gombitovú z obdobia Modusu. A aj Vec o pár rokov neskôr na Funkčnom veteránovi rapoval: “Tak jak v Amerike samplujú Marvina Gaya, ja si s hrdosťou požičiam skladby od Vaša Patejdla.” Čas chlapcov z Calexity sa skončil o pár rokov neskôr po jedinom albume a niekoľkých singloch, jeho odkaz žije naďalej aj bez osláv.

Album Trosiek vyšiel v posledných dňoch po dlhých 20 rokoch prvý raz digitálne. Počúvať sa tak dá už aj inak, ako len z doškriabaných originálok, napálených CD-čok či stiahnutých mp3 v pochybnej kvalite.

Mimochodom, aj naživo sa pôjde retro, dídžejovať budú Gabanna aj Jazzy, Braňo Vincze zároveň údajne oprašuje VHS-ky s archívnym materiálom, aby koncerty doplnil o projekciu. V Tabačke 20. októbra tiež celú crew okolo Trosiek doplnia aj raperi Zverina a Prezident Lourajder.

PREDPREDAJ