Kurkus naživo v Tabačke

18. Október 2017

Kurkus naživo v Tabačke

Kurkus je skupina hrajúca elektro dance punk / vulgar pop.

Názov kapely znamená kohút resp. mužské pohlavie v protoslovanskom jazyku, no vychádza tiež z výroku: "kur kus", čo znamená fajč trochu. Štvorčlenná kapela pracuje s besnou organickou energiou vychádzajúcou z vlastnej mytológie a entity Penďálu.

Ich texty sú minimalistické básne písané v slovenčine a aj vo vlastnom pseudojazyku zvanom pendalanguage. Kurkus tiež podporuje a mentoruje experimentálne hudobné hnutie v podzemí Tabačky ako napríklad Košický Vulgárny Prúd.

Členovia kapely majú za sebou bohatú hudobnú činnosť ešte spred obdobia Kurkus. Pixtibaxti (Filip Orator - spev, syntetizátor a gitara) viedol skupinu Ears a tvoril hudbu k filmom. Honoré (Pavol Havaši - basa) hral so spisovateľom Agda Bavi Painom v legendárnej punkovej kapele Liter Geňa. Obalajtman (Róbert Tkáč - bicie) bol profesionálny štúdiový a koncertný hráč, ktorý spolupracoval s hviezdami populárnej hudby. Ri Za (Richard Zagiba – syntetizátor, sekvencer) je etablovaný producent elektronickej hudby vydávajúci na zahraničných labeloch (Traum, Alola, Tulipa...)

Pri nahrávaní prvého albumu sa "trošku" utrhli z reťaze. Výsledkom bol osemalbum s názvom Octameron (Tabačka Records 2015). V lete 2017 Kurkus vydali svoj druhý opus, koncepčný dvojalbum Apoka, ktorý voľne nadväzujúc na Octameron prináša do typického zvuku analógových syntetizátorov a dynamického zbesilého beatu aj zvukové koláže z field-recordingových nahrávaní v Košických kostoloch. Spev osciluje medzi zaužitým pitoreskným paškvilom a precíznym vokálnym prejavom, premietajúc rozvinuté melodické štruktúry na pozadí rozvetvenia znepokojujúcej harmónie v orchestrálnych odrazoch Penďálu.

Kurkus sa vracajú na pódiá so sériou explozívnych koncertov Apoka Tour. Príďte sa pozrieť na ich uzatvárací koncert v Tabačke 04.11.