Tides from Nebula

23. Október 2017

Tides from Nebula

Na scéne nezávislej hudby, špeciálne v krajinách bývalého východného bloku, sa často hovorí o prerazení. Čo však znamená skutočne preraziť? Pre niekoho to môžu byť klipy na MTV, milióny alebo nebodaj miliardy pozretí na Youtube, pre iných rešpekt v rámci inej scény.

Alebo môcť brať kapelu ako prácu? A tiež je tu možnosť vyraziť kedykoľvek do sveta na turné a booknuť si solídny itinerár na niekoľko dní či týždňov a opakovať to aspoň raz ročne. Čo sa týka Poliakov Tides from Nebula, platia posledné tri teórie do bodky. Aj preto ide o jeden z najzaujímavejších exportov z nášho regiónu.

Na scéne s legendami

Do Košíc post-rockoví severní susedia zavítali prvý raz už v roku 2010 a bol to jeden z večerov, ktorí si ľudia pamätajú a to aj napriek tomu, že sa na východ Tides from Nebula vrátili ešte niekoľkokrát. Bolo plno, divoko a intenzívne. V Tabačke sa navyše prezentovali mladíckym elánom, bolo to len dva roky potom, čo štvorica z Varšavy začala hrávať. Už vtedy mali za sebou koncerty na poľských festivaloch ako Off alebo Assymetry a výborne prijatý debutový album Aura. Ten sa pohyboval tam, kde v tom čase pojmy hlučnej inštrumentálnej scény - Caspian či God Is an Astronaut.

A práve s nimi, ale napríklad aj s Russian Circles, si odvtedy Tides from Nebula niekoľkokrát zahrali na turné a to nielen v roli predskokanov na poľských zastávkach. Okrem toho ich koncertovanie zavialo až do krajín ako India alebo Čína. Bežne hrávajú po celej Európe, od rodného kraju cez Škandináviu, Benelux až na juh a tiež na Balkáne. Aj tak sa dá preraziť.

Intenzívne koncerty

Hoci na svojom konte majú už štyri albumy a výrazný posun od začiatkov, sú stále hlavne koncertnou kapelou, ktorá energiou a výbušnosťou strháva pozornosť. “Myslím, že naše koncerty sú niečím skutočne intenzívnym. Ťažko porovnávať subjektívne pocity ľudí, no môžem povedať, že osobne by som chcel, aby naši poslucháči cítili pod pódiom to isté, čo my na ňom,” hovorí v rozhovore pre poľský magazín Void Przemek Węgłowski.

Samotní Tides from Nebula sa vždy radi dištancovali od škatuľky post-rock, tak ako to dnes radi robia velikáni žánru typu Mogwai či dokonca slovenskí The Ills. Keď v roku 2012 hrali na PoKe festivale v Drienovskej Novej Vsi, v rozhovore mi hovorili o tom, že im ich hudba znie v viac ako Coldplay či M83 ako Caspian.

Už na druhom, stále dosť post-rockovom albume spolupracovali s ceneným poľským skladateľom Zbigniewom Preisnerom, ktorý sa podpísal napríklad aj pod soundtrack ku kultovému filmu Krzysztofa Kieślowského Dvojitý život Veroniky. S minuloročným albumom Safeheaven tak možno hovoriť skôr o prog- ako post-rocku s výrazným citom pre melódie. Často až popové.

“Sám mam pocit, že Safeheaven sumarizuje našu doterajšiu kariéru, hoci to môže znieť dosť odvážne. Ak by som mal však niekomu odporučiť niečo pre zoznámenie s našou hudbou, pustil by som mu práve túto platňu,” hovorí basgitarista Węgłowski.

No zoznámiť sa s Tides from Nebula je najlepšie práve pod scénou, z ktorej sa rúti zvuková smršť. Napríklad 28. októbra v Tabačke.