Tabačka sa zúčastnila ďalšej medzinárodnej konferencie Trans Europe Halles v Kyjeve

06. November 2017

Tabačka sa zúčastnila ďalšej medzinárodnej konferencie Trans Europe Halles v Kyjeve

Kultúrne centrum IZONE Creative Community, založené nadáciou IZOLYATSIA v Kyjeve hostilo od 19. do 22. októbra najstaršie stretnutie TEH v histórii siete. Bola to perfektná príležitosť objaviť Ukrajinu s jej bohatým kultúrnym životom a spochybneným historickým dedičstvom, odhaliť kontrasty, ktoré v sebe táto krajina nesie - či už je to v umení, architektúre alebo aj v samotnom spôsobe života Ukrajincov a ľudí pôsobiacich v kyjevskom kultúrnom centre.

Za posledné tri roky od revolúcie Euromajdanu sa kultúra na Ukrajine začala rozmáhať. Po celej krajine sa objavujú početné súčasné iniciatívy a tvorivé zoskupenia, najmä na východe, kde mnohé mestá ešte stále čelia následkom konfliktu. Tieto centrá novej kultúry prichádzajú so sviežimi a neohrozenými nápadmi a stali sa inšpiráciou aj pre nás - návštevníkov.

Hľadanie ukrajinskej kultúry a umenia začalo v malebnej pobrežnej štvrti Podil, čo je najkrajšie miesto v Kyjeve, kde sa uprostred starých sovietskych lodeníc nachádza IZONE - kultúrne centrum, ktoré len nedávno zmenilo miesto svojho pôsobenia, keď ich počas vojenského konfliktu obsadili separatisti samozvanej Doneckej ľudovej republiky, ktorí ovládli pozemky a priestory nadácie v Donecku a premenili kultúrne centrum na vojenskú základňu s väzením.

Preskúmali sme nielen samotné centrum a Kyjev, ale navštívili aj niekoľko podnetných workshopov zameraných na rôzne oblasti od rozvoja publika, cez hru, ako nástroj spolupráce a pochopenia sociálne vylúčených ľudí či workshopy zamerané na organizačný rozvoj kultúrnych centier a biznis modely ich fungovania.

TEH meeting s poradovým číslom 84. nám opäť dal priestor, aby sme sa stretli a porozprávali s inými kultúrnymi manažérmi, pôsobiacimi v rôznych centrách v rámci celej Európy a zdieľali tak spoločné nápady, dohadovali ďalšie spolupráce, rozoberali problémy, s ktorými sa pri našej práci všetci stretávame a hľadali nové riešenia.

Účasť na konferencii z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.