Fanfare Ciocărlia (RO)

Fanfare Ciocărlia (RO)
koncert Sobota 30. Jún 2018 20:00 10€ / 13€ Veľká sála

Najtemperantnejšia a najrýchlejšia kapela divokej undergroundovej balkánskej dychovky mieri do Košíc!

Fanfare Ciocărlia patrí k najznámejších brass bandom na svete, hrajúcim živelnú, temperamentnú balkánsku hudbu. Bezpochyby sú jedným z najvýraznejších zjavov v rámci tohto žánru. Virtuozitou, energiou a kreativitou si získali fanúšikov od Melbourne cez Tokio, až po Prahu. Hudobné remeslo, formované generáciami, sa s hrdosťou učili od svojich otcov a starých otcov. Každý koncert pokladajú za novú výzvu so záväzkom priniesť publiku veľa radosti a zábavy, ale aj autentického ducha stále žijúcej cigánskej hudby.

Hoci sa názov kapely prekladá ako ‘škovranková pieseň’, ich hudba určite nepripomína vtáčí spev. Každý, kto počul Fanfare Ciocărlia potvrdí, že žiadna dychovka nehrá takou rýchlosťou ako oni.

Kým ich pred 22 rokmi neobjavil v malej dedine na severovýchode Rumunska nemecký hudobný producent Henry Ernst, boli obyčajnou miestnou kapelou. Rýdzou 100-percentnou cigánskou hudbou sa však prepracovali na popredné priečky hudobných rebríčkov a dobyli svetové pódia. Dodnes vydali 10 hudobných albumov a na konte majú množstvo hudobných ocenení. Ich skladby sa objavili aj vo viacerých filmoch, v Boratovi napríklad zaznela ich "Born to Be Wild".