Fallgrapp prekvapili Tabačku prídavkami, niektorí z návštevníkov ich videli vôbec po prvý raz

25. Marec 2018

Fallgrapp prekvapili Tabačku prídavkami,  niektorí z návštevníkov ich videli vôbec po prvý raz

Už polhodinu pred koncertom stáli ľudia v húfoch pred pokladňou a lístky sa míňali jeden za druhým. Dobrých ľudí sa ale všade veľa zmestí a sála sa zaplnila.

Fallgrapp sa v rámci malého turné po Slovensku tento víkend zastavili aj na východe. Košice a Prešov boli ich hneď druhou, resp. treťou zastávkou po Trenčíne. Koncert sa v Tabačke začal tesne po 20:30 a tak sa mi podarilo pribehnúť od baru do sály akurát včas.

Juraj „Jureš“ Líška sa ako hlava kapely na samom začiatku spýtal publika, kto je na ich koncerte vôbec po prvýkrát. Ruku dvihla prekvapivo aspoň polovica z opýtaných, čo bolo pre mňa osobne prekvapením. A tak Jureš, obklopený ďalšími členmi, menovite Robom Rehákom (perkusie), trojicou huslistov Mišom Pagáčom, Jakubom Líškom a Martinom Semričom, Petrom Hanákom (bicie) a Matejom Kumpánom (basgitara) vytvorili vďaka svojej downtempovej muzike veľmi príjemnú atmosféru - niekedy pomalú a upokojujúcu, inokedy rýchlu, ktorá nútila človeka hýbať sa. Vokálmi sa blysol aj Jureš, ktorý napríklad zaskočil Juraja Benetina z Korben Dallas na skladbe Dym, no zažiarila najmä speváčka Nora Ibsenová.

Tá sa na pódiu cítila ako ryba vo vode. Aj napriek náročnosti niektorých skladieb spievala svoje pasáže s takou ľahkosťou, ako keď sa vznáša pierko. Koncert si evidentne užívala, rovnako ako aj my, a humor z nej sršal i medzi skladbami. Aby nestála reč, Jureš pripomenul malý úspech kapely – ich hudba sa dostala do vysielania komerčnej televízie na dobrých šesť sekúnd. Nora s úsmevom dodala, že to bolo až sedem. Kapela zahrala skladby zo svojho druhého hudobného počinu V hmle, ktorý nedávno zvíťazil v hlavnej kategórii Radio_Head Awards a stal sa slovenským albumom roka 2017. Odzneli ale aj tracky z debutu Rieka. Závan pokoja do veľkej sály priniesla skladba Vietor, ale počuli sme aj kompozične zaujímavú skladbu Zrkadlia nás, tiež Akoby, Ouagadougou či notoricky známu vec Vlasy. Na záver Fallgrapp zahrali až dve skladby a hoci Jureš poznamenal, že naposledy prídavok pokazili, v piatok im to vyšlo na jednotku. Poslednými dvomi skladbami boli I.N.A a Uspávanka, ktorou sa osemčlenná kapela s Košicami rozlúčila. O jednej ráno však ešte vo Fabricafé odohral Jureš ešte svoj DJ set. Urobil párty ako sa patrí – do jeho selekcie sa zmestili aj mená ako Moderat, Jimmy Pé a dokonca odznel aj remix na Missy Elliott od Kaytranadu.

Ak chcete vedieť o Fallgrappe viac, sledujte ich na Facebooku.

Autor: Richard Končol (nezávislý bloger)