Moonride 09

Moonride 09
hudba, tanec, festival, vernisáž Streda 10. Október 2018 20:00 Permanentka: 20€ Veľká sála, Kino Tabačka, Black Box

PROGRAM

10.10. streda, 20:00 h, 17€ /20€, Veľká sála Son Lux (USA) /koncert/

Otvárací koncert festivalu v podaní nezaraditeľného popu Son Lux. Skladbou Easy na seba strhli pozornosť a získali na svoju stranu aj popovú hviezdu Lorde. Pripravili s ňou novú verziu skladby Easy, ktorú hrala na koncertoch po celom svete. Son Lux však nie je kapelou, ktorá by ťažila len z jednej piesne. Vytvorila si vlastný zvuk, ktorý balansuje medzi inteligentným popom a experimentami a zároveň vytvára vlastný rukopis podčiarknutý charizmatickým hlasom. Súhra a chémia medzi trojicou funguje dokonale a klávesy speváka, naklonené smerom k publiku zase ukazujú, že aj keď sa Son Lux neboja syntetiky, ide vždy hlavne o živý koncertný zážitok.

10. a 12. 10. streda a piatok, 17:00 h, na deň 3 € / 5€ dva dni, BlackBox

Katarína Rampáčková: HUDDLE /pohybový workshop/

Dvojdňový pohybový workshop Kataríny Rampáčkovej Huddle je originálnou pohybovou konštrukciou z umeleckej dielne americkej choreografky Simone Forti z roku 1961. Prvá časť bude v tanečnej sále, kde dáme priestor zoznámeniu sa s touto unikátnou pohybovou konštrukciou. Druhá časť bude praktická, v ktorej si Huddle vyskúšame na vlastnej koži. Táto pohybová konštrukcia bola vytvorená pre verejný priestor, preto sa v druhej hodine workshopu premiestnime do ulíc, kde Huddle ožije.

OFICIÁLNE OTVORENIE FESTIVALU MOONRIDE 09

11. 10. štvrtok, vernisáž 18:00 h, vstup voľný

MASS 2018 vol. 4 /media art/

Výstava MASS 2018 vol. 4 predstavuje aktuálnu tvorbu študentov a pedagógov z Ateliéru nových médií na Fakulte umení TU v Košiciach. Je ďalšou zo série výstav Media Art Slovak Scene, približujúcej formy mediálneho umenia a súčasnej digitálnej kultúry. V priestoroch Tabačky budú mať diváci možnosť výberu - od performancie, videoartu, videoinštalácie až po interaktívne či generatívne diela využívajúce real time. Kurátori: Rišo Kitta, Michal Murin & Boris Vaitovič

11.10. štvrtok, vernisáž 19:00 h, vstup voľný

Mariano Sardón: Morfológia pohľadov (AR) Viditeľné časti sveta, ktoré si nevšímame /visual art, nové médiá/

Argentínsky umelec a vedec Mario Sardón skúma vzťahy medzi technológiou, vedou a umením. Vo svojej umeleckej práci prepája kreativitu a vedecké poznanie. Analyzuje vzťahy ľudských tiel k technológiám, jeho práce fungujú ako prototypy kybernetických rozhraní a objasňujú hranice fyzického a digitálneho. V Galérii Tabačka predstaví výber svojich diel, z ktorých časť bola tento rok vystavená na prestížnom festivale Ars Electronica v rakúskom Linzi. Zámerom je uvedomiť si časti obrazov, alebo sveta ktoré vidíme, a preto ich berieme do úvahy, ale aj tých, ktoré si nevšímame. Výstava, podporená Veľvyslanectvom Argentíny, potrvá do 21. 11. 2018.

11.10. štvrtok, začiatok 20:00 h, vstup voľný, Veľká sála

Stroon/Krupa/sedemminut /music and light show/

Multižánrový hudobník Stroon alias Dalibor Kocián, ktorého hlavným hudobným nástrojom je vibrafón, jeho dlhoročný spolupracovník bubeník Jozef Krupa a svetelný dizajnér Róbert Farkaš vystupujúci pod pseudonymom sedemminut sa predstavia špeciálnou music and light show. Dlhoroční spolupracovníci si pripravili veci z najnovšieho Stroonovho albumu Vice Laboratory. Vyšiel ako vinyl vo vydavateľstve Deadred v apríli 2018. Projektu v Tabačke predchádzala umelecká rezidencia pod vedením Róberta Farkaša, vďaka ktorej je svetelne ušitý na mieru Veľkej sále Tabačky. Ako s úsmevom naznačil Stroon: „Môžete sa pripraviť na inteligentnejšie a sofistikovanejšie Safri Duo“.

11.10. štvrtok, začiatok 21:30 h, 8€, Veľká sála

Isama Zing b2b Ink Midget Kiasmos DJ set (IS) /DJ, koncert/

Isama Zing b2b Ink Midget je nový klubový projekt Jonatána Pastirčáka (Pjoni), ktorý je zároveň členom kolektívu Mäss. Hudba Isama Zing je odrazom rôznorodosti vzájomne prepojených žánrov súčasnej elektronickej hudby. Kombinácia modulovaných field recordings s industriálnymi beatmi a krehkými melódiami nepriamo ilustruje dozvuk civilizačnej strojovosti, ktorá sa v tvorbe Isama Zing organicky rozdeľuje a znovu spája.

Kiasmos DJ set (IS) je projekt, ktorý vypĺňa priestor medzi hlavným záberom oboch týchto mimoriadnych umelcov. Vzniklo nevšedné techno pre zamilovaných, alebo ak chcete, tanečná hudba vhodná aj do múzeí. Neprebádané územie medzi hudbou komponovanou za klavírom (a na ďalších akustických nástrojoch) a syntetickými zvukmi najmodernejších elektronických hračiek pre veľkých chlapcov. V Tabačke vystúpi Janus Rasmussen ako Kiasmos DJ set.

12.10. piatok, 17:00 - 18:30 h, vstup voľný, Kino Tabačka

Najlepšie z Ars Electronica Animation Festival 2017 /film/

Rozmanitý výber prác počítačovej animácie, impozantných filmových produkcií a špičkových vizuálnych efektov z Festivalu animácie Ars Electronica 2017. Originálne nápady. Prekvapujúce vizuálne efekty. Najnovšie riešenia v implementácii obrazu. To všetko prináša Filmový festival Ars Electronica Animations v rakúskom Linzi - jedno z najznámejších a najdôležitejších podujatí, ktoré sa zaoberajú výtvarným umením digitálnych médií vo svete.

12.10. piatok, 19:00 h, 4/6€, Veľká sála

Petra Fornayová a kol.: Hra na budúcnosť /tanec, divadlo/

Hra na budúcnosť - Subjective Future je fiktívnym dokumentom – generačnou výpoveďou. Je vyrovnávaním sa s perspektívou času, subjektívnou interpretáciou blízkej či ďalekej budúcnosti etablovaných umelcov z rôznych umeleckých disciplín, ktorí civilne komentujú svoj možný beh životom. Tanec, divadlo, výtvarné umenie, filmový dokument a hudba sú v predstavení použité ako rovnocenné umelecké prostriedky. Jedno z intelektuálne najvyzretejších predstavení tejto sezóny.

12.10. piatok, 20:00 h, 5€, Fabricafé

Hallogenerator (SK) + Autumnist (SK) /koncert/

Hallogenerator je multimediálna elektroperformancia, riadená autorským software, nesúca sa v duchu starých šlágrov, odetých do zvuku éry 8-bitových počítačov. Vykresľuje kontrast medzi digitálnym svetom strojov a biomorfným svetom ľudí, kde obe strany občas zlyhávajú a zároveň skórujú v temnej atmosfére nepredvídateľných súvislostí.

Autumnist je hypnotická zmes najsúčasnejšej elektroniky s nadžánrovými presahmi ako manifestom. V širokospektrálnom mixe kombinuje ambient s hip-hopom či breakbeatom, hi-tech postupy s lo-fi popom či bizarnú filmovú atmosféru s mimozemským folklórom.

13.10. sobota, 14:00 h, vstup voľný, Kino Tabačka

Virtuálna realita a budúcnosť divadla /round table, diskusia/

Témou deviateho ročníka Moonride je “Rozšírená realita a performing arts / virtuálna realita a budúcnosť divadla”. Virtuálna realita (VR) je jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich a meniacich odvetví ovplyvňujúcich umenie a kultúru. Zaoberá sa tým, ako najlepšie nové možnosti využiť. VR v divadle premieňa samotné ponímanie divadla, formu rozprávania, ako aj hranice medzi realitou a fikciou.

Pozvaní hostia - britský divadelný a filmový režisér Marcus Romer, nemecká režisérka Sarah Johanna Steinfelder a slovenský multimediálny umelec Richard Kitta predstavia počas round table svoju tvorbu, v ktorej sa zaoberajú prienikom virtuálnej reality v súčasných performatívnych a divadelných projektoch. Hostiteľkou a moderátorkou bude slovenská divadelná teoretička a dramaturgička Dáša Čiripová.

13.10. sobota, 19:00 h, 4€/6€, Veľká sála

Marco Donnarumma: Corpus Nil (IT/DE) Predstavenie pre ľudské telo a stroj s umelou inteligenciou /divadlo/

Corpus Nil objavuje hybridnú formu identity a muzikantstva prostredníctvom intenzívnej a rituálnej interakcie medzi hudobným nástrojom, riadeným umelou inteligenciou, ľudským telom a zvukom. Choreografia plná napätia postupne mení a deformuje nahé telo pefromera. Na ňom pripevnené dva tipy biosenzorov prenášajú dáta do softvéru a predstavenie búra konvenčnú predstavu vzťahu medzi umelcom a jeho nástrojom. Úplná ovládateľnosť nástroja je nahradená krehkým telesným prepojením medzi hráčom a nástrojom.

13. 10. sobota, 20:00 h, 4€/6€, Fabricafé

Skeleton System (SK) Game Boy Music Club (AT) /experimental sound art + koncert/

Skeleton System je experimentálny soundartový projekt, za ktorým stojí crossmediálny umelec Tibor Nagy Grosso. Sólo performancia na báze analógového noiseového zvuku a špeciálnych vizualizácií. Plochy a dronové formy dynamicky vytvárajú nové obzory vesmíru. Je to prelet "hudbou" sfér, dimenziami tak vzdialenými a pritom tak blízkymi...

Game Boy Music Club sú profesionáli, amatéri a nadšenci populárnej hry z 80. Rokov, ktorí prinášajú iný pohľad na súčasnú hudbu. Vznikli v roku 2002 vo Viedni a okrem iného vystupovali na festivaloch Ars Electronica a Micromusic festival.

13.10. sobota, 16:00 – 21:00 h, 1€, BlackBox

CAMOUFLAGE /tanec, virtuálna realita/

Camouflage je zároveň virtuálna realita a tanečná inštalácia. Účastníkom prináša hravú a novú skúsenosť z hry na skrývačku, divákom možnosť sledovať zápas medzi lovcom a korisťou. Virtuálna realita sa tu používa na vytvorenie novej spoločenskej hry, ktorá si zakladá pravidlá na našich inštinktoch a otvára priestor pre zábavu a novú interpretáciu.

14. 10. nedeľa, 17:00 h, vstup voľný, BlackBox

Foodscapes! /mix media/

Foodscapes! je názov pre nový mixmediálny environment, v ktorom sa nekonvenčným spôsobom premiešava media artový koncept s gastronomickými a technologickými ingredienciami. Nenechajte si ujsť netradičný food artový projekt v podaní umeleckej skupiny DIG, do ktorého si môžete "kusnúť" jedine na festivale Moonride v špecifickom priestore BlackBoxu. Ak si chcete overiť ako v umeleckej praxi funguje axióma „jem preto, aby som žil (a vice versa)“ - máte jedinečnú príležitosť! Autori: Rišo Kitta, Martin Kolčak & Martin Kudla (DIG)

14.10. nedeľa, 18:00 h, 4€/6€, Veľká sála

Ferienčíková, Júdová, Timpau: EVERYWHEN /tanec/

Autorská hudba, pohyb a originálna 3D animácia v intermediálnej performancii o neustálej rotácii dejín. Everywhen krúži okolo dvojakej roviny života – osobnej a politickej. Stavia do ostrého kontrastu obraz láskyplného, jemného a dobrotivého osobného života a realitu spoločenského zapojenia jedinca, ktorá môže byť často zlovestná, nenávistná a pomstychtivá. Ako prezentujeme svoje politické postoje svojím najbližším? Intímna situácia v desivo povedomom kontexte.

Hlavným partnerom festivalu je Fond na podporu umenia. Festival ďalej podporila nadácia Orange, Goetheho inštitút Bratislava, Rakúske kultúrne fórum a Visit Košice. Za spoluprácu ďakujeme Fakulte umení TU Košice a Ars Electronica Festival.