Moonride 09: Stroon / Krupa / sedemminut

Moonride 09: Stroon / Krupa / sedemminut
hudba Štvrtok 11. Október 2018 20:00 vstup voľný Veľká sála

Multižánrový hudobník Stroon alias Dalibor Kocián, ktorého hlavným hudobným nástrojom je vibrafón, jeho dlhoročný spolupracovník bubeník Jozef Krupa a svetelný dizajnér Róbert Farkaš vystupujúci pod pseudonymom sedemminut sa predstavia špeciálnou music and light show. Dlhoroční spolupracovníci si pripravili veci z najnovšieho Stroonovho albumu Vice Laboratory. Vyšiel ako vinyl vo vydavateľstve Deadred v apríli 2018. Projektu v Tabačke predchádzala umelecká rezidencia pod vedením Róberta Farkaša, vďaka ktorej je svetelne ušitý na mieru Veľkej sály Tabačky. Ako s úsmevom naznačil Stroon: „Môžete sa pripraviť na inteligentnejšie a sofistikovanejšie Safri Duo“.

Stroon je pulzujúcim elementom na slovenskej hudobnej scéne. Nielen vďaka vibrafónu, ale aj vďaka škále projektov a spoluprác, v ktorých necháva svoj rukopis. Zasnenosť, kontemplácia, snaha o beztiažovosť, konceptualita - to všetko vo vnútri. Modalita, rytmické štruktúry, minimalizmus, skreslenie, synthové plochy a proto-melodika navonok. Svoje živé hranie sa snaží vždy prispôsobiť miestu, času a divákom. Preto v jeho setoch môže zaznieť skorá elektronika, akustické kompozície, dystopické improvizácie, solárne prelúdia, ale aj najnovšia tvorba. Tá je vonku od 10. apríla 2018 ako vinyl nazvaný Vice Laboratory. Vyšla vo vydavateľstve Deadred.

Jozef Krupa je všestranný bubeník, ktorý svoje zručnosti zužitkoval v spoluprácach s vynikajúcou jazzovou klaviristkou Janou Bezek, poľským spevákom Grzegorzom Karnasom, speváčkou Szidi Tobias, hrával aj Kubom Ursinym a skupinou Čisté Tvary. Hru na bicie, okrem iného, študoval na Akademii Muzyczna K. Szymanowskiego v Katowiciach. So Stroonom hrá v ich domácej kapele Škvíry & Spoje, kde tvoria duo Spoje, a komunikujú výhradne improvizovanou hudbou. Spoločne vytvorili aj soundtrack k legendárnemu filmu Metropolis. Momentálne je jeho domovskou kapela Ankramu.

Róbert Farkaš /sedemminut/ je svetelný dizajnér a autor mnohých svetelných inštalácií. VJ, mapping, fotograf. Svetlo používa z hľadiska viacerých profesií. Rozumie jeho účelu, princípu fungovania, fyzikálnosti, rozumie jeho kráse a výpovednej hodnote. Všetky tieto skúsenosti využíva pri svojej vlastnej tvorbe, v ktorej spája technický svet s umením. V jeho dielach svetlo vychádza z nových, nečakaných foriem a materiálov.