aktuality - 9. januára 2020

2020 v Tabačke Kulturfabrik – rok naplnených príležitostí

2020 v Tabačke Kulturfabrik – rok naplnených príležitostí

Kultúrne centrum Tabačka Kulturfabrik a jeho návštevníkov čaká zaujímavý rok, plný výziev, zmysluplných stretnutí a inšpiratívneho programu. Za všetkým čo v našom centre počas roka uvidíte a zažijete stojí tím Tabačky, ktorý sa skladá z mladých ľudí, ktorí sa rozhodli svoje schopnosti a talent investovať do práce v kultúrnej inštitúcii v treťom sektore a pokúsiť sa urobiť Košice lepším mestom pre život. Všetci spoločne sa usilujeme o to, aby ste sa u nás cítili dobre a aby pre Vás bola Tabačka Kulturfabrik jedným z dôvodov prečo v Košiciach ostať, alebo sa do nich aspoň s radosťou vracať 🙂

Tabačka Kulturfabrik sa dlhodobo zapája do verejnej diskusie. Robí to priamo – angažovaným umeleckým programom, verejnými diskusiami – ale aj nepriamo podporou rôznorodých komunít a externých aktivít. Zakladateľom kultúrneho centra a jeho tímu boli témy ochrany slabších a neprivilegovaných, sexuálnych menšín, životného prostredia, starostlivosti o verejný priestor a angažovanosti občanov vždy blízke a aj preto je jedným z cieľov jeho  činnosti aktivizovať spoločnosť a viesť otvorenú a odbornú debatu. V tomto roku si o čosi viac uvedomujeme, že súčasťou verejnej diskusie je prirodzene aj politika.

Stále väčšia toxicita verejnej diskusie, útoky na tretí sektor, práva žien či sexuálne menšiny, nás vedú k presvedčeniu, že musíme oveľa sebaistejšie komunikovať a vysvetľovať základné liberálne hodnoty, za ktorými Tabačka stojí. Preto sme sa okrem iných programových aktivít rozhodli poskytnúť priestor aj všetkým demokratickým politickým stranám, ktoré o to prejavia záujem, avšak s dôrazom na hodnotové liberálne témy a s výhradou pre tých politikov, ktorí ich verejne popierajú.

Vnímame, že voľby, ktoré nás vo februári čakajú, budú veľmi dôležité a určia smerovanie tejto krajiny a našej spoločnosti. O to viac cítime našu zodpovednosť za vytvorenie vhodného priestoru na zmysluplnú verejnú diskusiu.

V rámci dramaturgie umeleckých programov pokračujeme v témach, ktoré vyplývajú z plánov určených v rámci troj-ročnej podpory nášho hlavného partnera Fondu na podporu umenia.

V roku 2020 sa môžeme tešiť na Tabačku Kulturfabrik, ktorá bude: 

– kultúrnym centrom podporujúcim angažované spoločenské aktivity a tvorbu a prezentáciu angažovaného umenia

– podporovať program s dôrazom na nové médiá naprieč všetkými druhmi súčasného umenia

– poskytovať priestor pôvodnej autorskej slovenskej tvorbe a umeleckým rezidenciám

– prezentovať samostatný program predstavujúci súčasné umenie s pracovným názvom Focus Ukrajina

– stabilizovať a v rámci našich možností rozvíjať komunitný program vyplývajúci z potrieb obyvateľov mesta a regiónu s dôrazom na oblasť umenia 

Veríme, že spolu s Vami svojimi aktivitami naplníme prianie z novoročného prejavu pani prezidentky a rok 2020 bude pre nás všetkých rokom naplnených príležitostí.

 

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik