aktuality - 17. októbra 2019

Festival Moonride ako symbol vytrvalosti

Festival Moonride ako symbol vytrvalosti

Ako ste už isto postrehli, budúci týždeň sa v priestoroch Tabačky Kulturfabrik uskutoční desiaty ročník festivalu Moonride. Nie nadarmo je téma 10. ročníku „Vytrvalosť“. Moonride nás sprevádzal, otváral nové prostredia a len vďaka vytrvalosti sa dnes môžeme tešiť na jeho jubilejný ročník.

„Festival Moonride vznikol už v roku 2006 v našom prvom kultúrnom centre IC Culture Train pod názvom mesačná jazda, kedy sme si uvedomili, že program, ktorý sa u nás mesačne organizuje zodpovedá programu festivalu. Náš mesačný program bol ako jeden veľký festival a tak sme zorganizovali prvý Moonride. Spočiatku trval celý mesiac. Po druhom ročníku sa festival skrátil na týždeň a taktiež premenoval z Mesačnej jazdy na Moonride.“ Peter Radkoff, riaditeľ Tabačky Kulturfabrik.

Moonride je špecifický aj svojím cestovaním po rôznych priestoroch, ktoré riaditeľ Tabačky Peter Radkoff spolu s členmi občianskeho združenia Bona Fide v priebehu rokov, vzhľadom k rôznym okolnostiam, sprevádzkovali na kultúrne centrá. Prvý ročník festivalu sa uskutočnil v spomínanom kultúrnom centre IC Culture Train.

Časť druhého ročníka sa už konala v priestoroch Kasárni Kulturpark. Festivalom Moonride 2 sa po prvýkrát otvorili brány Kasárni verejnosti.

Po nechcenom opustení Kasárni sme sprevádzkovali priestory Tabačky a štvrtým ročníkom festivalu Moonride boli prvýkrát otvorené jej brány verejnosti.

„Keď sme spolupracovali s EHMK festival sa stal jedným z prioritných projektov EHMK zameraných na súčasné umenie. V tomto období sa odohrali zásadné inovatívne programové nové festivalu a veľa inštalácií, site-specifik projektov sme robili vo verejnom priestore. Príkladom je mapingy na industriálnej budove teplárni, či multimediálny projekt v mestskej plavárni. Boli to prvé pokusy o prínos nových trendov v súčasnom umení na Slovensko.“ Peter Radkoff, riaditeľ Tabačky Kulturfabrik.

Po EHMK festival stratil financovanie a bol na dlhé roky pozastavený. Po dlhšej odmlke sa nám však minulý rok podarilo festival obnoviť a už budúci týždeň spoločne zahájime desiaty ročník!

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik