aktuality - 29. marca 2019

Full Moon Magazine vyspovedal nášho hudobného dramaturga

Full Moon Magazine vyspovedal nášho hudobného dramaturga

Pořadatelská: Danko Franko (Tabačka Kulturfabrik, TM Booking)

Košická Tabačka Kulturfabrik píše svůj příběh od roku 2009 a vytrvale podporuje multikulturní společnost, otevřené myšlení, umělecké experimenty i rozvoj kreativity. „Som spoluzakladateľ koncertnej agency TM Booking. V minulosti som participoval okrem iného aj na projekte Európske mesto Kultúry Košice 2013. Momentálne pôsobím ako hudobný dramaturg/booker pre Tabačku Kulturfabrik,“představuje se Danko Franko a v dalším díle naší série Pořadatelská připomíná, na co všechno se v Košicích (a nejen tam) vyplatí zajít.

Co chystáte další dny a týdny?
V týchto dňoch chystáme v Tabačke koncert legendárnych The Young Gods. Do Košíc sa vracajú po siedmi rokoch s novým albumom. Zatiaľ som počul dve skladby a znie to dobre. O pár dní na to máme koncert herečky a speváčky Chrysta Bell. Režisér David Lynch ju označil ako svoju múzu a jej tvorba má tú správnu „twinpeaksovskú“ melanchóliu. Zaujímavým koncertom bude aj duo Author & Punisher a Lingua Ignota. A&P vystupoval v Košiciach minulý rok a po jeho showke nám ľudia písali, či by sme ho nemohli doniesť znova. Osobne a odporúčam Lingua Ignota, ktorú by sme mohli označiť ako „Chelsea Wolfe pre náročných“. Šamanské rituály saharských kmeňov, prekomponované a obohatené o elektrickú gitaru, basu a počítačové efekty prinesú do Tabačky Ifriqiyya Electrique. Vidieť ste ich mohli napr. na Pohode. Jedným z najzaujímavejších koncertov aj pre mňa osobne bude show Zeal & Ardor.

Z česko-slovenskej scény pripravujeme Khoiba & Čáry života, Please the Trees, Veca, Katarziu a ďalších. Nesmiem zabudnúť ani na experimentálnych The Body či dark folkového Kinga Dudeho. S ™ Booking chystáme najbližšie Architects v spolupráci s Octopus promotion a na jeseň moju srdcovku Daughters, ale o tom viac neskôr.

<iframe width=“595″ height=“335″ src=“https://www.youtube.com/embed/dKd6oUalc0Y“ frameborder=“0″ allow=“accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture“ allowfullscreen></iframe>

Jaký koncert tě v poslední době nadchnul?
Naposledy ma nadchol koncert Algiers práve v Tabačke. Mali neskutočnú energiu aj napriek tomu že boli unavení po ceste z Ukrajiny. V minulom roku to boli Cro-Mags a úplne ma dostal Scott Kelly s Johnom Judkinsom v bratislavskom kostole. V lete sme si boli pozrieť Eda Sheerana a je to docela prdel ako jeden človek dokáže rozhýbať štyridsať tisíc ľudí. Príležitostne navštevujem aj Štátnu filharmóniu Košice, dodnes mám v pamäti koncert kde sa hrali diela G. Mahlera: Adagietto zo Symfónie č. 5 a K. Szymanowski: Stabat Mater pre sóla, zbor a orchester. Hudobný orgazmus.

Když se podíváš na koncerty jiných promotérů, koho bys šel podpořit, koho je nutné vidět a slyšet?
Vzhľadom na to že mám rodinu, veľa koncertov nestíham, resp. nie je na nich veľa času. Z väčších promotérov navštevujem akcie kamarátov z Octopus Promotion/Seahorse Promotion. V Čechách by som šiel na Franka Cartera & The Rattlesnakes (Conspiracy Concerts), Anna von Hausswolff’s BADA (Heartnoize Promotion), Mono (Obscure) a Jaye Jayle, Josín (Kabinet Múz). V Bratislave akcie menej známych, ale o to kvalitných, kapiel, promotéra One Man Hippie Show. Nesmiem zabudnúť ani na City Sounds Festival (Neneh Cherry, Dianne Reeves) a novovzniknutú značku Dobrý výber (Apparat,Benjamin Clementine). V Košiciach by som sa chcel dostať na koncerty Solstafir a Misery Index v Collosseum Clube.

Z česko-slovenskej scény si nájdite čas na Decultivate (Pushteek), Pandorama (Tabačka Records), Nikander (Day After Records), Luuver (ex-Fresh Out of the Bus), Bulp, Killchain, Ataraxia, Alapastel, From Our Hands, Our Stories, Stroon, The Ills, Girls from the Moon, Michael Kelso (Liquidity).

Jaký máš vztah k sociálním sítím?
Sociálne siete patria do nášho života a neoblišli ani mňa. Zmenili spôsob našej komunikácie a ponúkli nám „nový svet“. Vďaka nim sledujem každý deň dianie doma a vo svete. Využívam ich najmä na propagáciu koncertov či kontakt so známymi, promotérmi a kapelami. Čo ma ale štve je časté zneužívanie sociálnych sieti na rôzne nezmysly = hoaxy, šírenie nenávisti alebo xenofóbie. Naivne verím že to jedného dňa bude lepšie.

Kam nejraději chodíš na jídlo?
Najradšej jem doma, moja manželka je skvelá kuchárka a žena! Nepohrdnem ani nedeľným obedom u rodičov. Čo sa týka reštaurácií tak obedujem často priamo v Tabačke, kde majú skvelé jedlo. Keď som v Bratislave, tak idem do Soho, Urban House alebo na mieste kde ma zoberú kamaráti.

Zdroj: Full Moon Magazine

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik