aktuality - 30. septembra 2018

My sme Oleg Sencov

My sme Oleg Sencov

Špeciálnym programom sa Tabačka Kulturfabrik v piatok 5. októbra 2018 od 19:00 h pridáva ku kampani na podporu uväzneného ukrajinského režiséra Olega Snecova. Na jeho podporu sa ozývajú ľudskoprávne organizácie, ale aj osobnosti svetovej kinematografie a médiá.

Na úvod v Kine Tabačka premietneme 70 min. dokumentárny film Proces: Ruský štát vs. Oleg Sencov (Estónsko, Poľsko, Česko, 2017) réžiséra Askolda Kurova. Po filme sa uskutoční diskusia s pozvanými hosťami. Hovoriť budeme nielen o Olegovi Sencovi a situácii na Ukrajine, ale aj o stave a nutnosti občianskej solidarity na Slovensku. Diskutovať prídu Arpád Soltész (novinár), Radoslav Sloboda (riaditeľ Amnesty International Slovensko), Michal Ruttkay(filmový režisér a producent) a Ľudmila Verbická (zakladateľka Ukrajinsko-Slovenskej Iniciatívy). Moderuje Svjatoslav Dohovič.

Všetci účastníci sa budú môcť počas podujatia odfotografovat s odkazom: MY SME OLEG SENCOV #FREEOLEGSENTSOV Takýmto spôsobom sa pripoja k stovkám filmárov, umelcov, intelektuálov, aktivistov a občanov Európy a vyjadria Olegovi Sencovi podporu aj z Košíc.

Ukrajinský režisér Oleg Sencov je odporcom anexie Krymského polostrova Ruskom, ku ktorej došlo v roku 2014. V tom istom roku ho na Kryme aj zadržali a o rok neskôr v Rusku odsúdili na 20 rokov väzenia za sprisahanie, s cieľom vykonať teroristický útok. Sencov obvinenia popiera a odmietol požiadať ruského prezidenta Vladimira Putina o milosť. Od 14. mája 2018 drží protestnú hladovku za prepustenie 65 Ukrajincov väznených v Rusku, vrátane seba, ktorých nazýva politickými väzňami. Ako sám Oleg uviedol: „Veľká zrada niekedy začína malým zbabelým činom.“

Text Českej televízie, koproducenta filmu: „Estonsko-polsko-český koprodukční dokument, jehož základní osu tvoří průběh procesu s ukrajinským režisérem Olegem Sencovem, který se během událostí na Ukrajině aktivně zapojil do občanských protestů a netajil se tím, že neuznává ruskou anexi Krymu. 11. května 2014 Sencova zadržely ruské bezpečnostní orgány. Následně byl obviněn mimo jiné z přípravy teroristických útoků a členství v ukrajinském nacionalistickém hnutí Pravý sektor. Předkládané důkazy budily od počátku pochybnosti a postup ruských vyšetřovatelů vyvolal vlnu mezinárodních protestů. Kromě mnoha vlád západních zemí a lidskoprávních organizací (např. Amnesty International) vyjádřila Olegu Sencovovi podporu i řada režisérů světových jmen. Dopis určený ruským úřadům požadující řádné prošetření podezření, že Oleg Sencov byl při vyšetřování vystaven mučení a stažení vznesených obvinění, podepsali kromě jiných Agnieszka Holland, Ken Loach, Mike Leigh a Pedro Almodóvar. Ačkoliv hlavní svědek obžaloby před soudem svou výpověď odvolal s tím, že k ní byl donucen, ruský soud uznal Olega Sencova vinným a poslal ho na 20 let za mříže.“

Petícia za Olegovo okamžité prepustenie

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik