aktuality - 4. novembra 2018

Návrat k Son Lux: Post-rock s príchuťou elektroniky

Návrat k Son Lux: Post-rock s príchuťou elektroniky

Priznávam, na tento koncert som šiel tak trochu naslepo. Vnímam to ako spontánny spôsob objavenia novej hudby bez toho, aby ju človek poznal a mal o nej akékoľvek predsudky. Son Lux som poznal viac-menej z dvoch skladieb. Prvou z nich bola Easy so speváčkou Lorde (ktorej tvorba mi hovorí oveľa viac) a druhá bola Lost It To Trying. Tá sa objavila vo filmovom spracovaní knihy Papierové mestá i v televíznej reklame na istú automobilku. Zvyšok skladieb, ktoré som počul iba veľmi letmo, mi pomohli vytvoriť si aspoň predstavu o tom, čo sú Son Lux zač.

Traja chalani, menovite Rafiq Bhatia na gitare, Ian Cheng na bicích a elektronických perkusiách a Ryan Lott za mikrofónom a klávesami, vytvorili vo veľkej sály v Tabačke intímnu atmosféru. Elektroniku a štipku experimentu, ktorú som poznal z dvoch menovaných skladieb, skvele dopĺňali post-rockové sóla a občasné zmeny tempa. Kým Rafiq si poctivo hral na gitare, Ian pomocou elektronických perkusií púšťal rôzne sample a pazvuky, príznačné pre ich skladby.

Pri kompozícii skladieb mi nenapadá mi nič iné, ako slovo abstraktnosť, či krehkosť – najmä, ak si vybavím Ryanov tenký hlas, zapadajúci do experimentálneho zvuku priam ako puzzle.

Špeciálne pri skladbách ako Stolen či Surrounded sa Rafiq a Ian blysli natoľko, že som mal pocit, akoby si jammovali niekde v skúšobni. Znelo to naozaj tak, akoby mali svoj svet niekde „za stenou“, ďaleko od ľudskej civilizácie.

Skupina sa povzniesla nad technické problémy, ktoré ich trápili približne 10 minút, a po nich vložili do vystúpenia snáď celú svoju dušu. Koncert si zjavne užívali, keďže aj vystúpenie v Tabačke znamenalo pre nich niečo výnimočné. Hoci zakaždým vystupujú s rovnakým setlistom, mení sa nálada, fanúšikovia a technická časť vystúpenia, ktorá prirodzene vyžaduje aj kúsok improvizácie. A to všetko vyšlo na jednotku.

„Z koncertu som odchádzal očarený. Môže sa stať, že živé prevedenie skladieb je niekedy o niečo horšie, než samotné štúdiové verzie. V tomto prípade sa štúdiovky ani zďaleka nevyrovnali tomu, čo Son Lux predviedli naživo.“ –Richard Končol

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik