aktuality - 6. septembra 2021

Predstavujeme Sashu Ihnatovich, druhú rezidentku TBCK forward (rozhovor)

Predstavujeme Sashu Ihnatovich, druhú rezidentku TBCK forward (rozhovor)

V minulom týždni sme sa rozlúčili s našou v poradí druhou rezidentkou v rámci rezidenčného programu TBCK forward Sashou Ihnatovich. Viac o sebe a svojej participácii na projekte vám porozpráva v nasledujúcom rozhovore.

 

Vedela by si sa na začiatok v skratke predstaviť naším čitateľom?

Volám sa Sasha Ihnatovich som z Bieloruska, ale aktuálne pôsobím v Slovinsku. Som feministická filmárka a skúmam vizuálnu kultúru.

 

Aká bola tvoja motivácia zúčastniť sa projektu TBCK forward?

Moja kamarátka je filmárka a povedala mi o výzve. Čakala som do posledného momentu a intenzívne som rozmýšľala, či sa mám prihlásiť. Nakoniec som sa rozhodla, že do toho pôjdem. Moja motivácia spočívala v tom, že som videla popis rezidencie a bolo to presne to, čo som v tom čase potrebovala urobiť. Konečne som mala čas prepnúť svoju myseľ od každodenných povinností, ktoré mám nakoľko sa väčšinou venujem výučbe filmu a nemala som čas venovať sa veciam, ktoré by som chcela robiť. Tak som sa rozhodla, že je to výborná príležitosť. A taktiež popis rezidencie spočíval presne v tom, o čom veľa rozmýšľam. Bola som veľmi šťastná keď som obdržala list, že som bola na rezidenciu prijatá.

 

Mala by si natáčať o ženskej hrdinke z prostredia Košíc. Koho si si vybrala?

Keď som prišla bola som ohúrená mestom, takže v prvý moment som si myslela, že to budú Košice. Neskôr som si uvedomila, že každá osoba má svoj vlastný príbeh a každý príbeh má pre mňa hodnotu a chcela som natáčať o komkoľvek koho tu stretnem, pretože každý z nás je vhodnou postavou pre film. Po krátkom výskume som si uvedomila, že U. S. Steel je niečo veľmi dôležité pre mesto, pre jeho históriu, pre ľudí ktorí v Košiciach žijú a pracujú tak som sa snažila prepojiť so ženami, ktoré tam pracujú, ale bolo to odo mňa veľmi ambiciózne urobiť to za jeden mesiac. Následne som stretla dievčatá z Food Not Bombs Košice a pracovala som s nimi. Vo svojom filme sa budem snažiť odprezentovať ich príbeh a aktivity, ktoré robia. Dúfam, že to bude príbeh o ľuďoch, ktorí sa snažia urobiť z Košíc lepšie miesto. 

 

Čo sa ti najviac páči v Tabačke a čo v Košiciach?

V Košiciach Tabačka. Pretože je to rozhodne miesto kde treba stráviť čas keď ste v Košiciach. 

 

Ak by si mala svoju doterajšiu tvorbu opísať 3 slovami aké by boli?

Surová, úprimná a aktivistická.

 

Rezidenčný program TBCK Forward je ralizovaný v rámci ročnej dramaturgie kultúrneho centra Tabačka Kultufabrik. Z verejných zdrojov projekt podporil Fond na podporu umenia.

 

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik