aktuality - 20. apríla 2021

Vyhlásenie výsledkov výzvy TBCK forward

Vyhlásenie výsledkov výzvy TBCK forward

Ako sme už avizovali Tabačka Kulturfabrik odštartovala nový rezidenčný program TBCK forward zameraný na film, ktorý je určený autorkám dokumentárnych filmov zo strednej a východnej Európy. V uplynulých dňoch zasadla porota v zložení Peter Radkoff, Marko Popović a Róbert Rampáček, aby vybrali 5 dokumentaristiek, ktoré získajú možnosť zúčastniť sa rezidencie. Do Košíc sme sa snažili vybrať dokumentaristky, ktorým pobyt v rámci rezidencie v Tabačke a konzultácie so slovenskými mentorkami pomôže posunúť sa vo svojom profesionálnom vývoji a uvažovaní nad vlastnou tvorbou. TBCK forward je program, ktorého cieľom je posilniť ženskú filmovú tvorbu v regióne strednej a východnej Európy a zároveň umožniť autorkám “na rázcestí” porozmýšľať nad ich doterajšou prácou, inšpirovať sa košickou komunitou a vybrať si pre nich “správnu” cestu vpred.” Marko Popović, člen poroty a dramaturg TBCK forward.

 Výber rezidentiek nebol jednoduchý. Umelecký riaditeľ Tabačky Peter Radkoff opisuje svoje dojmy z pôsobenia v porote nasledovne: „Pestrosť a veľký počet prihlásených dokumentaristiek zo strednej a východnej Európy ma príjemne prekvapil aj keď to našu prácu urobilo náročnejšou. Inšpirujúce pre mňa bolo, že takmer všetky autorky vnímajú spoločenské a politické udalosti vo vlastných krajinách a nejakým spôsobom ich reflektujú vo svojich prácach.”

Prvou rezidentkou sa stane srbská autorka dokumentárnych filmov Mina Petrović, ktorá do Tabačky zavíta v mesiaci júl. Ako ďalšiu účastníčku si porota vybrala feministickú filmárku a výzkumníčku vizuálnej kultúry pôvodom z Bieloruska (aktuálne pôsobiacu v Slovinsku) Sashu Ihnatovich. Chýbať nebude ani zastúpenie našich susediacich krajín. Z Poľska Tabačku navštívi v rámci rezidencie TBCK forward Iwona Ogrodzka a zo susednej Ukrajiny filmová režisérka, kameramanka a strihačka Zoyu Laktionovu. Päticu zúčastnených uzatvoríme rodáčkou z Košíc Veronikou Koniarovou.

„Zaujímavé na procese rozhodovania bola pestrosť a kvalita tvorby prihlásených autoriek. Pohľad na výber konečných piatich rezidentiek je iba drobnou ochutnávkou toho.“ Róbert Rampáček, dramaturg kina Tabačka a člen poroty TBCK forward.

Vybrané dokumentaristky počas rezidencie vytvoria krátky dokument (do 5 minút) s ľubovoľnou témou  podmienenou ženskou hlavnou hrdinkou z lokálneho prostredia Košíc. Výsledný dokument bude v premiére uvedený v rámci programu Kina Tabačka. 

Realizáciu TBCK forward z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

 

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik