0TRAS a Charms Kids & Matúš Oravec

Št 01. decembra 2022 / 19:00 - Št 01. decembra 2022 / 23:00 Kúpiť 0TRAS a Charms Kids & Matúš Oravec Kúpiť lístky

0TRAS a Charms Kids & Matúš Oravec

0TRAS

Jedna z našich zásadných alternatívnych rockových skupín, ktorá vznikla pôvodne ako duo Varso & Fujak (členov skupiny Teória Odrazu) v roku 1994, rok na to už ako trio s basgitaristom Jožom Hruškom, neskôr s Martinom Baculákom. Obnovila sa po viac ako 20 rokoch v pôvodnej zostave obohatenej o svojho hudobného producenta Davida Šubíka zo Skleněnej louky v Brne a má už za sebou množstvo úspešných vystúpení u nás i v Čechách.

Koncert je spojený s projekciou krátkometrážneho filmu „Otváram dvere a neviem, čo sa s nimi deje…“ (réžia: Kristián Grupač, VŠMU 2021), ktorý je inšpirovaný albumom 0TRASu  „Kysucký postindustriál“ (1998, reedícia Vlna 2021) a osudmi gitaristu a speváka Petra „Varsa“ Varsavika. Hrajú: Tomáš  Vravník, Jana Oľhová, Miro Noga, Vladimír Obšil a i. Bol s úspechom uvedený na filmových prehliadkach u nás i v zahraničí (Praha, Riga, Benátky, Portugalsko), pričom tento rok na filmovom festivale Áčko v Bratislave získal hlavnú cenu za réžiu a zvuk. 

Peter „Varso“ Varsavik – spev, rev, gitara

Julo Fujaka – bicie, hlas

Jožo Hruška – basgitara

David Šubík – klávesy a elektronika

 

0TRAS: Popolnica (1998)

https://www.youtube.com/watch?v=eitYyOZs8Pg

0TRAS live, festival Slovenské alternatívne leto 2021:

https://www.youtube.com/watch?v=h8WfifwD7n0

 

Peter „Varso“ Varsavik – popredný slovenský gitarista a autor pôsobiaci v rôznych alternatívnych skupinách Teória odrazu, Otras, tEóRia OtraSu, Zloději uší, Šramot a i. Jeho sólové vystúpenia a perfomancie patrili na prelome 20. a 21. storočia k najzaujímavejším počinom našej experimentálnej a nekonvenčnej hudby. Vydal okrem titulov vyššie spomenutých zoskupení aj celý rad sólových albumov.

Julo Fujak – skladateľ súčasnej nekonvenčnej hudny, multiinštrumentalista, estetik, autor viacerých úspešných intermediálno-hudobných projektov u nás i v zahraničí. Spolupracoval s významnými osobnosťami medzinárodnej scény (The California EAR Unit, Palinckx, Franz Hautzinger, Zsolt Sorés, Amy Knoles a i. ) a českej a slovenskej hudobnej kultúry (Vladimír Merta,, Mikoláš Chadima, Marián Varga, Milan Adamačiak a i.). Dlhodobo sa venuje tvorbe, propagácii alternatívnej a experimentálnej hudby u nás ako hudobný autor, ale i teoretik na poli hudobnej estetiky semiotiky, zároveň organizuje už viac ako dvadsať rokov cykly a festivaly tohto druhu hudobnej kultúry v Nitre (Hermovo ucho, PostmutArt fest a i.).

Jožo Hruška – bezpražcový basgitarista skupín Otras a Krakatoa, jedna z ústredných postáv nezávislej turzovskej hudobnej scény 90. rokov.

David Šubík – renomovaný hudobník, multiinštrumentalista a intermediálny umelec z okruhu umelcov Skleněná louka v Brne. Spoluzakladateľ skupín Morodochium, Zloději uší a autor mnohých experimentálnych, hudobno-intermediálnych diel u nás a v zahraničí.

„0tras ponúka pestrú zmes undergroudovej alternatívnosti, drásavého rocku a silnej inštrumentálnej vyspelosti, v ktorej sa prejavovala najmä Varsova expresívne temná optika v hudbe i v jeho „otriasajúcich“ textoch. Nemenej zaujímavé však bolo aj Fujakovo časté striedanie štýlových polôh a tvrdé rytmy v priestore medzi týmito dvoma pólmi, čo premosťovala nápaditá Hruškova alebo Baculákova hra na bezpražcovú, resp. „slapujúcu“ basgitaru. Obdobie prerušovanej existencie skupiny (1994 – 1998) sa prepletá s ďalšími hudobnými aktivitami Petra Varsa a Jula Fujaka. V prvom rade treba spomenúť ich aktívne kontakty so scénou experimentálneho umenia Skleněná louka v Brne, kde participovali na nejednom zaujímavom projekte skladateľa a režiséra, o. i. hráča na klávesy v skupine DUNAJ Zdenka Plachého (Těžké doby bez taktu, 1997; Doprovodní soubor, 1998).“ (M. Kalinka v knihe Slovenské hudobné alternatívy).

Charms Kids & Matúš Oravec

Slovensko-ukrajinská indie kapela Charms Kids vystúpi v Tabačke s mladým talentovaným vokalistom Matúšom Oravcom. Na turné nazvanom ANALOG LOVE SONGS TOUR vyrazili po kluboch s kolekciou songov o láske – poetickej, temnej, stratenej, prvej a poslednej, zničujúcej aj žiarivej. Songy pre koniec sveta. S niektorými piesňami by mohli hrať aj na konci seriálu Twin Peaks od Davida Lyncha. Charakterizuje ich pestrosť hudobného výrazu – intimita, lyrika aj výbušná energia. Odznejú aj sólové piesne Matúša Oravca s charakteristickým zvukom jeho neštandardne ladenej akustickej gitary. Zvuk na koncertoch je inšpirovaný jednoduchosťou garážových kapiel 90-tych rokov. Hlas doprevádzaný gitarou, basou a živými beatmi. Zvuk navodzuje pocit bezprostrednosti a neformálnosti priateľského stretnutia s kapelou na ich skúšobni.

Band založil filmový režisér La Aramisova spolu s ukrajinským výtvarníkom Marselom Oniskom pôvodne pod názvom Charsmove deti v roku 1997 v Žiline, kedy odohrali jediný koncert. La Aramisova predčasne zomrel na epilepsiu. Kapela sa opätovne dala dohromady po 20-tich rokoch na jeho pohrebe v Novej synagóge v Žiline počas festivalu Fest Anča v roku 2017. Zvyšní členovia tak odštartovali novú etapu. Gitarista Robo Blaško spoločne s hudobníkmi z Užhorodu a Chersonu zostavili novú formáciu. Po prvom albume Jam Passion (2018) sa kapela zmenila na laboratórium pre začínajúcich vokalistov. Začali vydávať single pod názvom Charms Kids s umelcami z celého sveta  (napr. Argentina, Brazilia, Taliansko, Izrael, UK…). Na Slovensku spolupracujú najmä so spevákom, ešte tínedžrom, Matúšom Oravcom z Trenčína. Jeho charizmatický hlas dodal kapele nový vibe a inšpiroval aktuálny program pre ANALOG LOVE SONGS TOUR. Kapela najradšej vystupuje v kluboch, ale hrala napr. aj na open-air Koncerte pre Ukrajinu organizovanom festivalom Pohoda. 

Harmonogram:

19:00 Charms Kids

20:00 premietanie filmu „Otváram dvere a neviem, čo sa s nimi deje…“ (réžia: Kristián Grupač, VŠMU 2021)

21:00 0TRAS

Vstup: 5€ predpredaj / 6€ na mieste / Fabrik Space

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

0TRAS a Charms Kids & Matúš Oravec

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik