ARS NOVA v Tabačke: Ensemble Alia Amnis

Po 14. novembra 2022 / 19:00 - Po 14. novembra 2022 / 20:00

ARS NOVA v Tabačke: Ensemble Alia Amnis

Festival súčasného umenia ARS NOVA, ktorý Štátna filharmónia Košice organizuje od roku 2003, prichádza do Tabačky Kulturfabrik s koncertom ansámblu Alia Amnis.
 

Alia Amnis je meno nového ansámblu, ktorý pôsobí v Košiciach. Vznikol v čase lockdownu, v období, kedy umelci nemali možnosť zdieľať s publikom svoje vyjadrenia a odovzdávania umeleckého odkazu. Tvoria ho štyri ženy: Iveta Vajó /spev – mezzosoprán/, Frederika Pöhmová /akordeón a klávesové nástroje/, Jana Santovjáková /zobcové flauty/, Lenka Novosedlíková /vibrafón, perkusie a live electronic/. Za poetikou názvu súboru sa ukrýva zámer označiť osobitosť jeho umeleckého smerovania. Kým slovo Amnis je odkazom na stratený potok, ktorého tok zanikol v hlbinách zeme, latinský výraz Alia, znamenajúci odlišnosť, odkazuje na hudobnú svojbytnosť členiek súboru. Spojenie týchto dvoch samostatných významov môže vytvárať v konečnom dôsledku symbiózu, ideu, ku ktorej chcú členky novovzniknutého zoskupenia svojou hudobnou tvorbou inklinovať. Ťažisko umeleckého repertoáru stavajú na hudbe 20. a 21. storočia. V ich interpretácii sú využívané rôzne zvukové možnosti hudobných nástrojov, spevu, recitácie, čo v prepojení s elektronikou vytvára originálne, emocionálne vypäté, miestami až exaltované plochy. Vo východoslovenskom regióne je tento typ ansámblu osobitý svojím zameraním i kombináciou ľudského hlasu s netradičným nástrojovým obsadením. Zároveň je pozoruhodným príklon ku konceptu koncert – ako interpretácia tzv. otvorených partitúr.
 

Program:
Peter Machajdík: Amidah
 

Lenka Novosedlíková: Allusion to UH (premiéra)Hans-Martin Linde: Musica da Camera pre zobcovú flautu (altovú a basovú) a akordeón
I. Introduzione
II. Duetto
III. Cadenze
IV. SerenataLenka Novosedlíková: Cobblestones (premiéra)
 

Juraj Vajó: Sekvencie (premiéra)
Victimae paschali laudes
Veni Sancte Spiritus
Lauda Sion Salvatorem
Dies irae
Stabat Mater dolorosa

Vstup: voľný / Veľká sála

Toto podujatie podporilo Mesto Košice

ARS NOVA v Tabačke: Ensemble Alia Amnis

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik