Art’n’Tech: César Escudero Andaluz (ES) a Martin Nadal (ES) – Bitcoin and blockchain in art

Po 27. mája 2019 / 19:00 - Po 27. mája 2019 / 23:59

Art’n’Tech: César Escudero Andaluz (ES) a Martin Nadal (ES) – Bitcoin and blockchain in art

Critical Mining

Keď sa vás niekto opýta, či máte peniaze, napadne vám do odpovede zahrnúť aj Bitcoiny?


Počítače a ich kapacita sa v ostatných rokoch stali najdôležitejšou premennou vo svete kryptomien. Vlastník najsilnejšej technológie je zároveň jedinou osobou, ktorá z nej má osoh. 
Herný ťažiar kryptomien sa skladá z jednoduchého elektronického obvodu, spojov a mikročipov. Predmety každodennej spotreby (ako napr. rumba gule, kladivá či soľničky) sa menia na ťažiarov Bitcoinov schopných spájať sa do blockchainov, vypočítať výkon siete, či pokúsiť sa vyťažiť celý blok (12,5 BTC). 
Teoreticky ide o predstavenie konceptu, príkladov, umeleckých diel a publikácií určených  na lepšie pochopenie sveta Bitcoinov a blockchainov.

Bittercoin je plne funkčný ťažiar, ktorý je súčasťou blockchainu. Jedná sa o starú kalkulačku zmenenú tak, aby dokázala overovať prebiehajúce bitcoinové transakcie v blockchaine. Bittercoin funguje ako jednoduchý počítač, ktorý predlžuje čas potrebný na produkciu Bitcoinov takmer donekonečna. Jednotlivé operácie sa zobrazujú na obrazovke a následne sa vytlačia. V (nie veľmi pravdepodobnom) prípade úspešného vyťaženia celého bloku sa odošle nonce späť na server a pripíše korešpondujúci počet Bitcoinov ako odmenu do našej krypto-peňaženky.

Bittercoin vyjadruje snahu a čas vynaložený na ťažbu, ktorý je podmienený technologickými zariadeniami a ich výkonom. 

Dielo je súčasťou výstavy s názvom „ERROR, The Art of Imperfection“ uvedenej v rámci podujatia Ars Electronica.

„Bitcoin Traces“ mapuje vytváranie samotnej hodnoty kryptomien. Autori využívajú prehľadnosť blockchainu na vizualizáciu cesty od vytvorenia Bitcoinu až po konkrétnu transakciu. Výsledkom je abstraktná radiálna kompozícia vyjadrujúca príbeh platidla, to, kedy vzniklo, i to, koľkými transakciami prešlo. 
César Escudero Andaluz (Ph.D. Candidate) sa ako umelec a výskumný pracovník venuje interakcii človek-počítač, kritike rozmedzí či digitálnej kultúre a jej sociálnym a politickým implikáciám. Jeho tvorba zahŕňa marketingovú komunikáciu, sochárstvo, tvorbu videohier, inštalácie,  kultúru sieťovej komunikácie, IoT, robotiku, vyčleňovanie rozhraní i mediálnu archeológiu. Od roku 2011 pôsobí v Interface Culture LAB na Kunstuniversität Linz.
Martin Nadal (BSc) je umelcom a kreatívnym kodérom, ktorý pôsobí v Linzi, kde zároveň v rámci programu Interface Culture študuje na miestnej Kunstuniversität. V minulosti sa podieľal na viacerých projektoch a viedol workshopy na tému spájania umenia a technológií a k jeho záľubám patrí aj ilustrácia a kinematografia. Vystavoval ma podujatiach ako je Visualizar 11 (Medialab Prado), Ars Electronica, AMRO Festival y Settimana della Scienza (Ženeva), IAMAS (JP), či ZKM (DE).
Práce spomínaných autorov už videlo (o.i.) publikum v Slovinsku, Švajčiarsku, Nemecku, Grécku, Poľsku, Rakúsku, Taliansku, Španielsku, Rumunsku, Bulharsku, Francúzsku a USA.

Art’n’Tech: César Escudero Andaluz (ES) a Martin Nadal (ES) – Bitcoin and blockchain in art

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik