Cestou necestou

Po 28. januára 2019 / 18:00 - Ut 29. januára 2019 / 23:59

Cestou necestou
Cestovateľský festival Cestou necestou v košickej Tabačke – 2dni.

Tešiť sa môžeš na tajomný Zaskar v Himalájach, ženu sólo cestovateľku a jej 800km peši do Santiaga de Compostela, prekvapí nás jedna z mála zalesnených oblastí Mongolska, ale taktiež kolumbijská pohostinnosť. Nazrieme aj do sveta utečeneckého tábora Rohingov v Bangladéši. Do Tabačky opäť zavítajú „NÁROČNÍ“ Košičania, ktorí si tento raz dali ešte väčšiu výzvu – Z Atlantiku ku Pacifiku a späť za 44 dní a 28 000km na starom mercedese.

28.1.2019 PONDELOK

18:00 Peter Popovič a Alexandra Popovičová – V krajine Čingischána
Naše cesty povedú do najredšie osídlenej autonómnej krajiny sveta, do rodiska jedného z najvýznamnejších dobyvateľov Ázie, do krajiny koní, o ktorej sa hovorí, že tamojší ľudia sa rodia v sedle: do Mongolska.
Cieľom našej expedície bol národný park Gorkij Terelj, ktorý je jedným z mála zalesnených území Mongolska. Tam sme sa pohybovali pre Mongolov veľmi neobvyklým spôsobom prepravy – pešo. Náš 200-kilometrový okruh po údolí riek Terelj a Tuul predstavuje v pomere k rozľahlému územiu Mongolska len nepatrný zlomok, avšak za tri týždne, ktoré sme tam strávili, sme mali možnosť pobudnúť uprostred nedotknutej prírody, kde náš výhľad lemovali typické mongolské zaoblené hory, stáda koní, jakov a dobytka. Pri putovaní nás sprevádzali osamelé jurty belejúce sa na zelených pláňach, divoké ihličnaté lesy, rozvodnené rieky, cez ktoré vedú cesty, ale žiadne mosty, a občas nejaký ten pastier na koni.

19:15 – 19:30 prestávka

19:30 Patrícia Mrázková – Camino de Santiago
Jedna žena, 2 nohy, 33 dní, 800 km – púť po Španielsku, z francúzskeho Saint Jean Pied de Port do Santiaga de Compostela. Vstávať o 6 ráno, niesť 12 kg zbytočností „pre každý prípad“ a krivkať 25 km každý deň v ústrety najväčšiemu dobrodružstvu vôbec. Horúčavy, ploštice, levanduľový olej, tortilla de patatas, zlodej, špagety, pár ošetrených pľuzgierov a akcia „Hľadá sa ďalší Slovák“…

20:30 – 20:40 prestávka

20:40 Tomáš Hallon – Bez predsudkov za kolumbijskou srdečnosťou
Predsudky vytvárajú stenu strachu, ktorá mnohým ľuďom zatvára dvere pred úžasnými kultúrami. Napríklad, Kolumbia je doslova zahádzaná stereotypnými predstavami a po návrate z dvojmesačnej cesty po tejto krajine si to všímam ešte oveľa viac ako predtým. Tam, kde si niekto predstaví hory kokaínu a vraždy, ja vidím srdečných, otvorených a ochotných ľudí, ktorí sa za 20 rokov od najväčšej vlny násilia dokázali posunúť o obrovský kus vpred. Zaslúžia si rešpekt, rovnako ako ich jedinečná a rozmanitá príroda, ktorá človeka pri ceste naprieč krajinou vždy nanovo prekvapí – od hôr v Antioquii, ktoré pripomínajú Slovensko, cez severnú karibskú oblasť s plážami a pralesom v Sierra Nevada, púšť na severovýchode až po Amazonský prales úplne na juhu.

21:45 Koniec

29.1.2019 UTOROK

18:00 Milan Špak – Tajomný Zanskar
Nie je to zmes pachov, v ktorých sa mieša vôňa z obetných tyčinek a jalovcov s pachom konského trusu na cestách karaván a výfukových splodín miest; nie je to len zmes obrazov, vytvárajúcich nepredstaviteľnú mozaiku kontrastov zápasu sveta tradície a moderného sveta, ale najmä ľudia, ktorých pútnik na svojej púti stretáva, ktorí v spomienkach najviac utkvejú a ktorých z lôžka pamäte často prebúdza.

V Zanskare som putoval dávnym spôsobom pútnika, od kláštora ku kláštoru, s vopred neurčitým miestom nocľahu, naľahko, bez akejkoľvek elektroniky a spojenia s domovom.

Každá časť púte bola dych berúca nielen kvôli výške ale najmä kráse, vďaka prítomnosti spirituality, ktorou boli nasiaknuté nielen svätyne kláštorov ale celé prostredie, hory, skaly, ľudia.

19:15 – 19:30 prestávka

19:30 Maroš Matoušek – Bangladeš a jeho súčasne výzvy
Rozprávanie o činnosti mimovládnej organizácie ADRA Bangladeš, ktorá podobne ako mnohé iné medzinárodné mimovládne organizacie v tejto krajine, pomaha zvládnuť súčastnú utečeneskú Rohingya krízu a zároveň bojuje o udržanie menej známych lokálnych projektov.
Spolu navštívime turistické centrum Cox Bazar a okolité utečenecké tábory, kde sa pozrieme na sposoby akými prežívajú vysídlení obyvateľia etnickej menšiny Rohingya z Barmy. Ďalej navštívime záplavové oblasti na vidieku a pozrieme sa na lokálny život farmárov a ich výyzvy. Nakoniec nahliadneme za oponu miestnych chudobných štvrtí hlavného mesta, Dhaky, kde sa pozrieme na výzvy, ktorým čelia miestni obyvatelia v týchto slumoch.

20:30 – 20:40 prestávka

20:40 „NÁROČNÍ“ Zoli Ďurčík a Matej Biľ – Košice – Vladivostok a späť

Co ci dzigá? Śi śe zošaľel? Ta dobri śi! Co už si śe zaś ožar? Koľko otázok a konštatovaní dostaneš, keď na východe povieš, že by si sa vybral do Vladivostoku – autom, na mašine? Asi toľko, čo všade inde na Slovensku, a bohužiaľ skoro všetky pravdivé. To, že sa chceš vrátiť aj naspäť a cestou pozrieť Mongolsko, radšej nespomínaš. Neriskuješ, že budeš prinajlepšom „kandrati diľino“! Starý avtomobiľ po vlanajšom výbuchu pred Ľvovom vo forme ako nikdy predtým, pripravený na Rusko, Mongolsko, na Bajkal, Japonské aj Baltské more. Takže: „Davaj het, štartujeme!“, zahlásil niekto o jedenástej večer, a o päť hodín nato sme aj skutočne vyrazili, z Košíc do Košíc cez +- 8 časových pásiem.

https://www.facebook.com/narocni/

21:50 Koniec

Vstupné:
– 6€ predpredaj na 1 deň
– 7€ vstupné na mieste na 1 deň
– 11€ predpredaj na 2 dni
– 12€ vstupné na 2 dni na mieste

LÍSTKY: https://tinyurl.com/y7cs2oa8

PARTNERI PODUJATIA:
– Generálny partner: www.alchemytravel.sk
– Hlavní partneri: Nadácia ZSE
– Partneri festivalu: www.ayuryoga-ashram.com
– Hlavní mediálni partneri: www.hiking.sk, www.outdoorfilmy.sk, www.zamenej.sk, www.dobrodruh.sk, www.interez.sk, www.kadetade.com, www.startitup.sk www.kamdomesta.sk
www.kamsdetmi.sk, www.infoglobe.sk
– Produktoví partneri: Devold, Bergans, www.outdoorline.sk

EXPEDIČNÝ FOND:
Od roku 2015 sme podporili 12 expedícií sumou takmer 2100 €. Prihlás svoju expedíciu alebo podpor 2 % alebo ľubovoľným darom Expedičný fond. Viac o podporených expedíciách a expedičnom fonde nájdeš na: https://www.cestounecestou.sk/expedicny-fond/

MÁŠ ZÁUJEM PREZENTOVAŤ, POMÁHAŤ, alebo ORGANIZOVAŤ PODUJATIA?
Máš záujem prezentovať na Cestou necestou v budúcnosti? Viac na: www.cestounecestou.sk/bud-sucastou/prezentuj/
Alebo chceš byť dobrovoľníkom? Viac na: www.cestounecestou.sk/bud-sucastou/dobrovolnik/
Ak máš záujem organizovať, ozvi sa: www.cestounecestou.sk/bud-sucastou/platene-pozicie/

MÁŠ ZAUJÍMAVÝ ČLÁNOK alebo VIDEO, ktorý si ešte nikde nepublikoval? Zverejni ho u nás: http://www.cestounecestou.sk/bud-sucastou/pridajclanok/

PRIDAJ SA DO ODBERU NOVINIEK EMAILOM A budeš vedieť o našich podujatiach ako prvý
Pridaj sa na: https://app.mailerlite.com/webforms/landing/h5s8u5

POZRI SI ZÁZNAMY Z FESTIVALU A PRIHLÁS SA DO ODBERU VIDEÍ NA: https://www.youtube.com/c/CestounecestouSk

Cestou necestou

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik