Cyklus TabaCon: MATRIX maratón

Ne 02. decembra 2018 / 13:00 - Ne 02. decembra 2018 / 17:00 Predaj ukončený

Cyklus TabaCon: MATRIX maratón

Matrix, 13:00 h

Réžia: Andy Wachowski, Larry Wachowski, USA, 1999, 131 min.
Hrajú: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weawing
Prvý zo série troch kultových filmov, ktoré napísali a režírovali súrodenci Wachowskí (Lilly a Lana, vtedy Andy a Larry).  Vo filme sa nachádza mnoho odkazov na rôzne filozofické a náboženské myšlienky, hackerskú alebo kyperpunkovú subkultúru. Film sa preslávil hlavne vďaka vynikajúcemu spracovaniu súbojov v hongkonskom štýle a inšpiráciou v japonskom anime.
Predstavte si, že realita je len ilúziou a vaše najtemnejšie nočné mory sú skutočné. Predstavte si, že súčasnosť je vlastne minulosťou a budúcnosť sa deje práve teraz.  Ak si to dokážete predstaviť, budete sa cítiť ako hrdina filmu Matrix Thomas Anderson. A verte, že to nebude príjemný pocit.
 Anderson je normálny mladý muž, ktorý sa snaží prežiť v každodennom zhodne moderného veľkomesta. Jedného dňa sa do jeho spokojného mozgu zahryzne strašná nočná mora. Zdá sa mu, že bol proti svojej vôli vložený do počítača v podobe dát. Všetko, čo až doteraz považoval za svoj osud, je len vírom dát okolo niekoľkých plošných spojov. Má pocit, že jeho myseľ bola ukradnutá a uväznená v obrovskom Matrix počítači budúcnosti.  Začíná vážne pochybovať o každodennej skutočnosti. Skutočne bol vhodený do stroja? Kto je za to zodpovedný?  Sú tam s ním uväznené aj stovky iných ľudí, ktorých pozná? Alebo sú to len projekcie, ktoré majú udržať zdanie reality? 

Matrix Reloaded, 15:30 h

Réžia: Andy Wachowski, Larry Wachowski, USA, 2003, 138 min
Hrajú: Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving, Laurence Fishburne, Matt McColm
Pokračovanie kultovej sci-fi, ktorá redefinovala žáner akčného filmu a získala 4 Oscarov, nás opäť zavedie do temného sveta budúcnosti, ovládaného strojmi. Ľudstvo naďalej trpí v otroctve virtuálnej reality, z ktorého ho môže oslobodiť len veštbou predpovedaný Vyvolený. Novodobý spasiteľ Neo musí v druhej časti čeliť novým protivníkom – dvojčatám, nemilosrdným zabijakom. V skutočnosti to sú smrtiace vírusy, ktoré sa pohybujú Matrixom a dokážu ho meniť a podriaďovať svojej vôli rovnako ako Neo. 
Rozpočet 300 miliónov dolárov umožnil tvorcom vytvoriť celkom nové trikové technológie, ktoré z pokračovania Matrixu urobili filmovú udalosť roka.

Matrix Revolutions, 18:00 h

Réžia: Andy Wachowski, Larry Wachowski, USA, 2003, 129 min
Hrajú: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving, Monica Bellucci
Prvý diel sa stal kultom, druhý zlomil rekordy v návštevnosti, v treťom sme svedkami strhujúceho finále vojny ľudí proti strojom. Monumentálny boj o podzemné mesto Zion začína a spasiteľ kybersveta Neo musí čeliť najťažšej skúške – poznaniu vlastnej identity. Kde končí virtuálna realita a začína skutočnosť? Čo je ešte akt slobodnej vôle a čo len manipulácia?
Vrcholné dielo akčnej sci-fi, udávajúcej smerovanie kinematografie na začiatku tretieho tisícročia, nezadržateľne speje k záverečnému dejstvu.
Cyklus TabaCon: MATRIX maratón

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik