Godard fest

Št 21. marca 2019 / 19:00 - Ne 24. marca 2019 / 23:59

Godard fest
„Je kinematografia pred Godardom a po Godardovi“ povedal vraj o tvorbe svojho kolegu, priateľa aj rivala Jeana-Luca Godarda ten “druhý” najvýznamnejší tvorca francuzskej filmovej Novej vlny – Françoise Truffaut. Alebo ten “prvý”, poradie záleží od nášho uhla pohľadu. Truffaoutovo odvážne konštatovanie však priamo asociuje otázku, ktorú sa pokúsime zodpovedať: Aká je kinematografia počas Godarda? Čo okrem mena spája tých neuveriteľných 127 filmov, ktoré Jean-Luc Godard za 64 rokov svoje aktívnej režisérskej kariéry natočil? V akom svete, ako a do akého sveta? A prečo by nás to malo zaujímať? 

Do sveta jedného z najvýznamnejších svetových režisérov nás uvedie Juraj Maliček prostredníctvom prednášky, ktorá sa uskutoční v sobotu 23.3.2019 o 19:00 h. v Kine Tabačka.
Juraj Maliček prednáša teóriu populárnej kultúry, interpretáciu a dejiny filmu, príležitostne publikuje, rád nakupuje v papiernictve a vo videohrách preferuje brokovnicu. Je častým hosťom Daniela Baláža v relácii na Rádiu_FM.

A aby sa to deväťdesiat minútové rozprávanie o filmovej tvorbe Jean-Luca Godarda dalo vydržať, budú aspoň polovicu z neho tvoriť filmové ukážky. 

PROGRAM PREHLIADKY:
 
Godard a jeho vnímanie vzťahu muža a ženy. Vo filme s lingvistickým názvom Zbohom jazyku sa Godard vyjadril: „Je to o mužovi a jeho žene, ktorí si navzájom nerozumejú, pretože nehovoria rovnakým jazykom.“ Film je nakrútený aj v 3D technológii.

* Zvláštna Zlatá palma, Cannes 2018 
Godardova fragmentárna novinka je filmová esej, nápadne predchnutá bezmála hororovou atmosférou. Nájdeme v nej väčšinu charakteristických čŕt jeho neskorej tvorby: zámerne rozbíjané náčrty súvislostí, odkazy na sebareflexívnosť média filmu i nekompromisnú modifikáciu obrazu a zvuku. Snímka, v ktorej sa miešajú spravodajské titulky, maľby, často digitálne skreslené úryvky z klasických hollywoodskych filmov a brutálna youtubová propaganda ISIS, poukazuje predovšetkým na odcudzenie a makroagresie súčasného sveta. 

Godard fest

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik