Heather Dewey-Hagborgová (USA): Zvláštne vízie

Po 10. decembra 2018 / 14:30 - Št 20. decembra 2018 / 23:59

Heather Dewey-Hagborgová (USA): Zvláštne vízie
V projekte Zvláštne vízie vytvorila autorka Heather Dewey-Hagborgová sošné portréty osôb pomocou analýzy genetického materiálu, zozbieraného na verejných priestranstvách. Prácou so stopami, ktoré po sebe každý nevedomky zanecháva, Dewey-Hagborgová upriamuje pozornosť na rozvíjajúcu sa technológiu forenzného DNA fenotypovania, a s tým spojeného potenciálneho vzniku kultúry biologického dozoru inštitúcií.

Predpoveď Zvláštnych vízii sa stala skutočnosťou. Iba dva roky po vzniku projektu spoločnosť Parabon NanoLabs spustila servis nazvaný DNA “momentky” („DNA snapshots“) pre polície štátov USA. Odvtedy Dewez-Hagborgová venovala mnoho úsilia iniciovaniu diskusií o limitoch fenotypovacích technológií. Ona, ani mnohí ďalší vedci, ich nepovažujú za dostatočne presné či objektívne na využívanie pri kriminálnom vyšetrovaní.

Heather Dewey-Hagborgová je transdisciplinárna umelkyňa a pedagogička, ktorá sa zaujíma o umenie ako výskumnú a kritickú prax. Má titul PhD v odbore Elektronické umenie na Polytechnickom inštitúte Rensselaer. Je umeleckou odbornou asistentkou na AI Now a členkou Data & Society. Zároveň je spoluzakladateľkou a spolukurátorkou REFRESHu, všeobsažnej a politicky orientovanej kolaboratívnej platformy na rozhraní umenia, vedy a technológie.
Svoje práce prezentovala pri rôznych príležitostiach a na rôznych miestach sveta, napr. World Economic Forum, Shenzhen Bienále urbanizmu a architektúry, Van Abbemuseum, Transmediale a PS1 MOMA. Jej práce sú okrem iného súčasťou verejných zbierok v Centre Pompidou, Victoria and Albert Museum a New York Historical Society.

Otvorenie výstavy: Boris Vaitovič / 23. November 18:30h

Trvanie výstavy: 24. 11. – 24.12. 2018
Po – Pia: 12:00 – 20:00
So – Ne: na požiadanie
V prípade záujmu o prehliadku mimo otváracích hodín nás kontaktujte telefonicky na čísle: 0905 545 985.
Stranger Visions: Photo Credit; Heather Dewey­Hagborg
Realizáciu výstavy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia v rámci projektu s názvom Tabačka Kulturfabrik.
Heather Dewey-Hagborgová (USA): Zvláštne vízie

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik