INSAJD LITRIČR VOL. 7

Po 13. decembra 2021 / 18:00 - Po 13. decembra 2021 / 22:00

INSAJD LITRIČR VOL. 7

INSAJD LITRIČR je výsledkom spolupráce Tabačky Kulturfabrik a Tomáša Straku, ktorý v Tabačke spovedá ľudí zodpovedných za literárny život na Slovensku. Jeho hosťami sú vydavatelia, tvorcovia literárnych časopisov či kritici, no svoje zastúpenie majú aj kníhkupci alebo ľudia, ktorí menia samotnú podobu literatúry. INSAJD LITRIČR prináša  rozhovory o sile umenia, ale aj o organizácii a problémoch kultúrneho života spojeného s knihami.

Posledný INSAJD tohto roku bude venovaný trojici výnimočných spisovateliek so vzťahom k násmu mestu, našimi hostkami Budú:

Juliana Sokolová

Poetka, filozofka, ktorá aktívne pôsobí v literárnej a architektonickej obci. Vydala básnickú zbierku Môj dom bude mať strechu / My house will have a roof, písanú v slovenčine a angličtine. Stojí taktiež za literárnymi rezidenciami Kina Úsmev ako aj za pravidelnými čítačkami Literatúra a film. Momentálne pracuje na svojej novej knihe básni s názvom Domáce práce.

Ivana Komanická

Filozofka, literátka a teoretička umenia. V rámci kritickej teórie sa venuje transformácii kultúry na kreatívny priemysel. Kurátorsky pripravila dve desiatky výstav súčasného umenia. Vyšla jej novela o vzťahu lásky a spravodlivosti s názvom Pre teba sa postavím proti sebe, ktorej súčasťou je i knižný soundtrack, ktorý sa dá cez QR kód dohľadať na soundcloude a básnická kniha Poézia pre dvoch / Poetry for two, ktorá vyšla dvojjazyčne. Ivana Komanická je neúnavným kritickým hlasom v slovenskom umení, ktorý atakuje i lieči. Momentálne sa venuje založeniu vydavateľstva.

Dominika Moravčíková

Od októbra 2019 je doktorandkou odboru muzikológia Ústavu hudební vědy na FF UK v Prahe, študuje hudobné vzdelávanie rómskych detí na Slovensku. Dominika Moravčíková vyhrala azda všetky literárne ceny pre začínajúcich autorov a autorky na Slovensku. Jej debut s názvom Deti Hamelnu otriasol literárnou obcou tak ako máloktorý pred ním. Dominika momentálne pripravuje  zbierku poviedok.

 

Spríjemnite si s nami predvianočný čas literárnou besedou, ktorá sa bude týkať práce a budúcnosti týchto troch autoriek, ako aj širšieho vhľadu do literatúry v meste, krajine či Európe. Tešíme sa na Vás.

Tomáš Straka, ktorý diskusiu povedie sa okrem československej slam poetry zaoberá i divadelnými, filmovými a literárnymi recenziami či rozhovormi a diskusiami. Okrem osobností v našom priestore už spovedal aj aktivistov a umelcov ako Badiucao či Maria Peszek.

 

Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Mesto Košice.

Projekt FABRIK SPACE – otvorená zóna pre komunity a občiansku participáciu je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.

INSAJD LITRIČR VOL. 7

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik