Jeden svet v Tabačke

Po 15. októbra 2018 / 17:00 - St 17. októbra 2018 / 23:59 Predaj ukončený

Jeden svet v Tabačke
JEDEN SVET V TABACKE
15.10.2018. PONDELOK
17:00
Cudzinec v raji / Guido Hendrikx / Holandsko / 2016 / 73 min.
Učiteľ v triede vysvetľuje skupinke čerstvých migrantov, koľko budú spoločnosť stáť peňazí. Azylanti sa jeho argumenty snažia vyvrátiť. Budú predsa pracovať, a teda prispievať do rozpočtu krajiny, nie? Učiteľ im však vezme ilúzie: polovica z nich nikdy nenájde uplatnenie. Film reflektuje v troch dejstvách mocenský vzťah medzi Európou a utečencami. 
19:00
Rodinné mäsiarstvo / Marijn Frank / Holandsko / 2017 / 15 min.
Trinásťročný Wessel sa priúča trikom mäsiarskeho remesla od svojho starého otca, ktorý automaticky predpokladá, že jeho vnuk raz prevezme rodinnú firmu. Wessel o tom však nie je presvedčený – možno by radšej pracoval so živými zvieratami. Dozvedáme sa, že pre profesiu jeho otca ho spolužiaci v minulosti šikanovali. On poukazuje na ich pokrytectvo: myslia si, že mäso rastie na stromoch? 
Cirkus Rwanda / Michal Varga / Česko, Slovensko / 2018 / 80 min. 
Rosťa Novák, principál súboru La Putyka, otec, vorkoholik, profesionál a perfekcionista, sa rozhodol, že vyhovie záujmu rwandského akrobatického súboru Future Vision Acrobats a spoločne vytvoria jedinečné predstavenie. Rosťa prvý raz v živote zamieri do Afriky. Ako sa vyrovná s kultúrnym šokom? Podarí sa mu skĺbiť európsky zmysel pre presnosť a detail s africkou bohorovnosťou? Obsah novej cirkusovej šou má vychádzať práve z nárazu oboch úplne odlišných kultúr. 
21:00
Keď príde vojna / Jan Gebert / Česko, Chorvátsko / 2018 / 76 min.
Osemnásťročný Peter býva u rodičov a na prvý pohľad sa nijako neodlišuje od rovesníkov. Cíti sa ako vlastenec a pred niekoľkými rokmi založil organizáciu Slovenskí branci. Jeho intenzívnym vojenským výcvikom uprostred slovenských lesov prešlo vyše dvesto mladých mužov, ktorí hľadajú vedenie a vlastnú identitu. V maskáčoch a s maketami samopalov sa podrobujú jeho autoritatívnym sklonom. Peter verí, že jeho organizácia má budúcnosť, a plánuje jedného dňa odložiť uniformu a osloviť masy ako politik. 

16. 10.2018  UTOROK
17:00
Silvana / Mika Gustafson, Christina Tsiobanelis, Olivia Kastebring / Švédsko / 2017 / 90 min. 
Matka Litovčanka, otec Sýrčan, ona lesba a feministka – superstar švédskej rapovej scény Silvana Imam. „Hovoríte, že moja láska je nezákonná. Ja hovorím, že ty máš supertenkého vtáka. Utekaj pobozkať zasranú svastiku,“ spieva v hite, pri ktorom fanúšikovia omdlievajú. Silvanin vplyv na LGBT komunitu ešte vzrastie, keď začne chodiť s priekopníčkou feministického popu Beatrice Eli. Človek nemusí milovať ich hudbu, aby prepadol čaru ich osobností. 

19:00
Osudy slobody / Jakub Šuvada / Slovensko / 2018 / 21 min. + ROZHOVOR S TVURCAMI
Socializmus, cenzúra, obmedzovanie slobody tvorby i cestovania. Aj tieto problémy mohla vyriešiť Nežná revolúcia v roku 1989. Dnes sa píše rok 2018 a vidíme, že ešte stále sme nedospeli do víťazného konca. Demokracia, za ktorú bojovali naši rodičia či starí rodičia, je iba zmenou farby politického obleku. V minulosti zakázaní umelci nám prostredníctvom svojich diel predstavujú strastiplný život v socialistickom štáte. A dokazujú potrebu umeleckej slobody. Pretože sloboda je v tvorbe umelca alebo žurnalistu najdôležitejšou podmienkou. Obeťou takejto slobody sa však v súčasnosti stali dva mladé životy…
21:00
Hranice prace
Motolská práčovňa, vodňanská hydináreň, pokladnica v supermarkete, továreň na výrobu žiletiek a triedička odpadu. Na každej pozícii strávila novinárka Saša Uhlová zhruba mesiac, ktorý jej bohato stačil nato, aby zistila, že ľudia s minimálnou mzdou skutočne nežijú radostný život. V práci trávia takmer všetok čas, robia nadčasy, chodia na víkendové i nočné zmeny, nepoznajú prestávky, pracujú, aj keď sú chorí. Obed či električenka je pre nich luxusom, ktorý si nemôžu dovoliť. Chudoba je pritom len zlomkom ich trápenia. Dokument Apoleny Rychlíkovej získal na MFDF v Jihlave v roku 2017 ocenenie pre najlepší český dokumentárny film roku i Cenu divákov.

17.10. 2018  STREDA
17:00
Hľadač mín / HogirHirori, ShinwarKamal / Švédsko / 2017 / 82 min.
Po páde Saddáma Husajna v roku 2003 vstúpil Fakír Berwarí do armády. Keď videl, koľko ľudí umiera v irackom Kurdistane po explóziách mín, rozhodol sa zasvätiť život práve ich likvidácii. Odvtedy jeho dni pripomínajú akčný film. Dokument na dobových archívnych záberoch ukazuje, ako s ľadovým pokojom prestriháva drôty podomácky vyrobených výbušnín. Jeho život je pritom skoro až na druhom mieste. 
19:00
Rozárka a kuchárky bez domova / Theodora Remundová / Česko / 2017 / 15 min. 
Jedenásťročná Rozárka už niekoľko rokov neje mäso. Rozhodla sa tak preto, že sa jej nepáčia životné podmienky zvierat vo veľkochovoch. Jedného dňa sa stretne s kuchárkami z vegánskej reštaurácie Kuchárky bez domova v centre Prahy. Jedlo tam varia dievčatá a ženy, ktoré v minulosti prišli o domov a žili v drsných podmienkach priamo na ulici. 
Čističi / Hans Block, MoritzRiesewieck / Nemecko, Brazília, Holandsko, Taliansko, USA / 2018 / 80 min. 
Dnes môže hocikto nahrať na internet hocijaké zábery. No nie všetko, čo nahráme, tam aj zostane. Na tom, aby používatelia videli len schválený obsah, pracujú v anonymite desaťtisíce „čističov“. Ich úlohou je vyhľadávať a vymazávať nežiaduci obsah. Pracujú v utajení, ale filmárom sa podarilo kontaktovať niektorých „moderátorov obsahu“, ktorý pracujú v Manile na Filipínach. Majú skúsenosti s detskou pornografiou i so záznamami islamistického vraždenia. Postupné ničenie psychiky moderátorov však nie je jediný problém tejto profesie. Kde sa snaha zabrániť šíreniu zla mení na nebezpečnú cenzúru?
Jeden svet v Tabačke

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik