ZRUŠENÉ! Jozef Van Wissem (NL)

St 04. marca 2020 / 20:30 - St 04. marca 2020 / 23:59 Predaj ukončený

ZRUŠENÉ! Jozef Van Wissem (NL)

Koncert zo zdravotných dôvodov zrušený!

Jozef van Wissem je avantgardný skladateľ a barokový lutnista. Zrejme najznámejšia je jeho spolupráca s režisérom a hudobníkom Jimom Jarmuschom, s ktorým nahral tri albumy a ako duo odohrali spoločné turné v Európe a USA. Za hudbu k Jarmuschovmu filmu Prežijú len milenci (Only Lovers Left Alive) získal v roku 2013 Cannes Soundtrack Award – cenu za najlepší soundtrack na filmovom festivale v Cannes. Nový album „Ex Mortis“ je inšpirovaný textami z  „The Booke of Gostlye Grace“,rozhovormi nemeckej mníšky Mechthild z Hackerbornu s Bohom.  Na jednom z koncertov čítala práve tieto texty herečka Tilda Swinton. Van Wissem pripravuje svetové turné a na albume spolupracoval s Thorom Harissom (ex-Swans).

Nový album:
Názov albumu je napísaný na lutne použitej pri tejto nahrávke a zobrazenej na obale. „EX MORTIS“ – čo znamená smrť – odkazuje na renesanciu barokovej lutny, ktorá zmizla na 200 rokov a vrátila sa počas nemeckého hnutia Wandervogel v 20. rokoch 20. storočia. Van Wissem úplne emancipoval lutnu v netradičnom prostredí a použil ju vo filmových soundtrackoch, videohrách, v súčasnom tanci atď. Nahrávka je inšpirovaná knihou „Booke of Gostlye Grace“ nemeckej mníšky Mechthild z Hackeborn a jej sestier, napísanej v kláštore Helfta v 90. rokoch 20. storočia. Kniha pozostáva z jej vízií a dialógu medzi Mechtildom a Bohom, intenzívne náboženským, ale aj erotickým vzťahom. Na jednom zo svojich predchádzajúcich záznamov herečka Tilda Swintonová čítala z práce Mechtild z Magdeburgu, ktorý v tom čase žil v tom istom kláštore. Van Wissem vyráža v roku 2020 na rozsiahle turné po celom svete.

Jozef Van Wissem and Jim Jarmusch – Etimasia
Jozef van Wissem – Our hearts condemn us 
https://www.youtube.com/watch?v=D3RI1Ixuzjc

Vstup: 10€ / Fabricafe

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

ZRUŠENÉ! Jozef Van Wissem (NL)

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik