MARIJA RODIĆ (RS): Moved / TBCK forward

Ut 30. augusta 2022 / 19:00 - Ut 30. augusta 2022 / 21:00

MARIJA RODIĆ (RS): Moved / TBCK forward

Srbská filmová režisérka Marija Rodić je v Košiciach na mesačnom rezidenčnom pobyte TBCK forward. Počas rezidencie sa Marija zoznámila so ženami z Ukrajiny, ktoré prišli do Košíc mesiace či roky pred začiatkom ruskej invázie. Katarína, Kristína a Viktoriya nám vo filme predstavujú svoj vnútorný svet, život v Košiciach a pomoc blízkym aj neznámym, ktorí tu hľadajú útočisko. Táto pomoc má rôznu podobu, či už ide o prácu v Integračnom centre, zariadenie materského centra Radosť alebo zverejnenie intímnych denníkov o prežívaní vojny. Naše hlavné hrdinky filmu týmto pomáhajú nielen ľuďom prichádzajúcim na Slovensko, ale aj samým sebe v prekonávaní pocitov bezmocnosti. 

Účinkujú: Katerina Miklei, Kristina Roman a Viktoriya Bondarenko

Za pomoc pri natáčaní ďakujeme: Integračné centrum Košického kraja, Mareena, Centrum pre matku a dieťa „Radosť“

Počas večera Marija predstaví krátky film, na ktorom pracovala počas rezidencie v Košiciach a premietne niekoľko krátkych filmov zo svojej predchádzajúcej tvorby. 

Marija Rodić

tvorí v oblasti literatúry a filmu. Uprednostňuje neformálne vzdelávanie pred formálnym a verí, že každý by sa mal okrem inštitucionálneho vzdelávania vyjadrovať aj prostredníctvom umenia. Od roku 2010 je programovou manažérkou medzinárodného filmového festivalu MikroFAF v Belehrade. Posledných päť rokov vedie inkluzívny filmový klub „My Close-up“ pre tínedžerov zo sociálne slabších skupín, ktorí spoločne vytvárajú filmy reflektujúce sociálnu nespravodlivosť, ktorej denne čelia. Marija usporiadala množstvo filmových workshopov na vidieku aj v mestách a verí, že filmové umenie môže byť nástrojom na budovanie zdravšej spoločnosti. Jej krátke filmy boli premietané na mnohých festivaloch na celom Balkáne a v Európe a získali 14 ocenení. Marija je aj predsedníčkou združenia Satibara, ktoré je aktívnym členom združenia Nezávislá kultúrna scéna Srbska.

Vstup: voľný / Kino Tabačka

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

MARIJA RODIĆ (RS): Moved / TBCK forward

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik