Mesto: jediná zastávka pre kvalitný život?

St 16. októbra 2019 / 18:00 - St 16. októbra 2019 / 22:00

Mesto: jediná zastávka pre kvalitný život?
Jedným z dôvodov politicko-spoločenskej nespokojnosti občanov sú rozdiely v kvalite života – regióny sa markantne líšia z hľadiska sociálnej i ekonomickej nerovnosti, bezpečnosti, dostupnosti či kvality vzdelávania. Do Košíc sme sa preto nevybrali náhodou – práve v ich okolí sa rozprestiera veľký počet regiónov, ktoré spadajú do kategórie najmenej rozvinutých okresov a sú podporované vládnym programom. Naviac, zamestnávatelia v posledných desaťročiach prichádzajú len do veľkých miest s fungujúcou infraštruktúrou a blízkym odbytiskom, čím tiež prispievajú k vyľudňovaniu menších okresov.

Česká republika na tom nie je úplne inak. Kraje ako Ústecký a Karlovarský dlhodobo zaostávajú za zvyškom republiky, avšak veľké rozdiely sa objavujú už aj v rámci krajov – vznikajú vnútorné periférie. Potvrdila to i expertná štúdia a mapa Aspen Institute CE na tému kvality života a regionálnych rozdielov v ČR vypracovaná sociológom Danielom Prokopom.

  • Presťahujeme sa nakoniec všetci do miest? Čo môžeme spraviť, aby kvalita života v regiónoch neupadala a boli atraktívne pre život?
  • Majú ľudia z regiónov rovnaké šance ako tí z veľkých miest? Akú úlohu hrá rôzna kvalita vzdelávania?
  • Čo môžu spraviť zamestnávatelia alebo štátna a verejná správa, aby trend vyľudňovania zvrátili?
  • S akými spoločnými problémami v tejto oblasti bojujú Česko a Slovensko? V čom sa od seba navzájom môžeme učiť?
Na tieto a ďalšie otázky budeme hľadať odpovede spoločne s odborníkmi zo Slovenska a Česka, z dvoch perspektív susediacich štátov, už 16. októbra o 18:00, na verejnej debate v obľúbenej košickej Tabačke (Fabricafé). Táto debata je súčasťou série verejných regionálnych debát, ktoré predchádzajú výročnej konferencii Aspen Institute Central Europe The Shape of Central Europe / Kam kráčíš, Česko? 2019 a hodnotia politický, hospodársky a spoločenský vývoj strednej Európy.

Diskutovať s Vami budú:

Josef Bernard
vedúci oddelenia lokálnych a regionálnych štúdií, Sociologický ústav Akadémie Vied ČR
Jakub Lysek
Katedra politológie a európskych štúdií, Univerzita Palackého v Olomouci a externý spolupracovník Českej školskej inšpekcie
Miriam Šebová
Katedra regionálnych vied a managementu, Technická Univerzita v Košiciach (TUKE)
Zuzana Želinská
viceprezidentka NESS KDC a predsedkyňa správnej rady Karpatskej nadácie
Moderátorkou diskusie bude Zuzana Kovačič Hanzelová, redaktorka denníku SME.

Verejnú debatu organizujeme v spolupráci s Ekonomickou Fakultou Technickej univerzity v Košiciach, Creative Industry Košice a Tabačkou, ktorá je z verejných zdrojov podporená Fondom na podporu umenia

Vstup: voľný / Fabricafe

Mesto: jediná zastávka pre kvalitný život?

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik