MICHAL MITRO – SAD LIGHT THERAPY

Pi 23. apríla 2021 / 16:00 - Ut 11. mája 2021 / 20:00

MICHAL MITRO – SAD LIGHT THERAPY

Príliš veľa spánku, prejedanie sa, či málo energie. Sezónna afektívna porucha (Seasonal Affective Disorder – SAD) sa prejavuje zmenami nálad a správania, nezodpovedajúcimi žiadnym reálnym situáciam v živote človeka, jej korene sú hlboko v planetárnej mechanike, dostavuje sa v zime a súvisí s dočasným úbytkom slnečných lúčov. V túto jar, keď sú každoročné dôvody na úpadok ducha inovatívne doplnené o ďalšie, pripravil Michal Mitro, vynálezca a výtvarný umelec, inštaláciu, ktorá na biochemicky spôsobený smútok zaútočí fyzikálne koncipovanými zbraňami – liečivým svetlom. Stroj na navracanie dobrej nálady je v Galérii Tabačka osadený do prostredia syntetickej , „autorskej“ obývačky. Obývačka je miestnosť určená na oddych, zábavu či budovanie vzťahov s hosťami. Prekročenie prahu obývačky prerušuje pracovný režim – s výnimkou upratovacích či iných domácich prác. Obývačka slúži telesnému blahu a duševnému pokoju ľudí, aj prostredníctvom technológií. Lampy, radiátor, klimatizácia, zvlhčovač vzduchu, to všetko sú neodmysliteľné technologické súčasti stroja na bývanie, bez ktorých by bol komfort a účel obývačky, zahrabaný pod hŕbami kobercov, vankúšov a kníh, pri pohľade na smutný zhasnutý televízor. 

Inštalácia v Galérii Tabačka predstavuje harmóniu poriadku, oddychu a autorskej technológie v typickom vizuálnom prejava Michala Mitra, ktorý vycházda z apropriácie a manipulácie všednosti spôsobom, pri ktorom si návštevník často kladie okrídlenú otázku, či sa díva na náhodné zoskupenie rastlín alebo umeleckú inštaláciu. Pod touto všednosťou sú však schované liečivé dary v podobe zvukových a svetelných vĺn.

Michal Mitro (1989) je post-mediálny autor pracujúci s vizuálnym jazykom apropriácie priestoru, hmoty a času a vytvárania technologických prototypov. Jeho sonické a performatívne inštalácie otvárajú globálne environmentálne i spoločenské témy, pracujú s kognitívnym i emočným prežívaním diváka.

Kurátor: Samuel Velebný

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

MICHAL MITRO – SAD LIGHT THERAPY

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik