Moonride 09 / Permanentka

St 10. októbra 2018 / 20:00 - So 13. októbra 2018 / 23:59 Predaj ukončený

Moonride 09 / Permanentka
10.10. streda, 20:00 h, 17€ /20€, Veľká sála
Son Lux (USA)
/koncert/
Otvárací koncert festivalu v podaní nezaraditeľného popu Son Lux.  Skladbou Easy na seba strhli pozornosť a získali na svoju stranu aj popovú hviezdu Lorde. Pripravili s ňou novú verziu skladby Easy, ktorú hrala na koncertoch po celom svete. Son Lux však nie je kapelou, ktorá by ťažila len z jednej piesne. Vytvorila si vlastný zvuk, ktorý balansuje medzi inteligentným popom a experimentami a zároveň vytvára vlastný rukopis podčiarknutý charizmatickým hlasom. Súhra a chémia medzi trojicou funguje dokonale a klávesy speváka, naklonené smerom k publiku zase ukazujú, že aj keď sa Son Lux neboja syntetiky, ide vždy hlavne o živý koncertný zážitok.
 
10. a 12. 10. streda a piatok, 17:00 h, na deň 3 € / 5€ dva dni, BlackBox 
Katarína Rampáčková: HUDDLE 
/pohybový workshop/
Dvojdňový pohybový workshop Kataríny Rampáčkovej Huddle je originálnou pohybovou konštrukciou z umeleckej dielne americkej choreografky Simone Forti z roku 1961. 
Prvá časť bude v  tanečnej sále, kde dáme priestor zoznámeniu sa s touto unikátnou pohybovou konštrukciou. Druhá časť bude praktická, v ktorej si Huddle vyskúšame na vlastnej koži. Táto pohybová konštrukcia bola vytvorená pre verejný priestor, preto sa v druhej hodine workshopu premiestnime do ulíc, kde Huddle ožije. 
 
OFICIÁLNE OTVORENIE  FESTIVALU  MOONRIDE 09
11. 10. štvrtok, 18:00 h, vstup voľný
Vernisáž: MASS  2018  vol. 4
/visual art/
Výstava MASS 2018 vol. 4 predstavuje aktuálnu tvorbu študentov a pedagógov z Ateliéru nových médií na Fakulte umení TU v Košiciach.  Je ďalšou zo série výstav Media Art Slovak Scene, približujúcej formy mediálneho umenia a súčasnej digitálnej kultúry. V priestoroch Tabačky budú mať diváci možnosť výberu – od performancie, videoartu, videoinštalácie až po interaktívne či generatívne diela využívajúce real time. Nekonvenčnosť spojenia multimedií a výtvarného konceptu, ktorou sa vyznačuje tvorba študentov i pedagógov košického Ateliéru nových médií, bude prezentovaná aj v rámci multimediálnej site-specific intervencie. 
 
11.10. štvrtok,  vernisáž 19:00 h, vstup voľný
Mariano Sardón:  Steny pohľadov (AR)
Viditeľné časti sveta, ktoré si nevšímame
/visual art, nové médiá/
Argentínsky umelec a vedec Mario Sardón skúma vzťahy medzi technológiou, vedou a umením. Vo svojej umeleckej práci prepája kreativitu a vedecké poznanie. Analyzuje vzťahy ľudských tiel k technológiám, jeho práce fungujú ako prototypy kybernetických rozhraní a objasňujú hranice fyzického a digitálneho. V Galérii Tabačka predstaví výber svojich diel, z ktorých časť bola tento rok vystavená na prestížnom festivale Ars Electronica v rakúskom Linzi. Zámerom  je uvedomiť si časti obrazov, alebo sveta ktoré vidíme, a preto ich berieme do úvahy, ale aj tých, ktoré si nevšímame. Výstava, podporená Veľvyslanectvom Argentíny, potrvá do 21. 11. 2018. 
11.10. štvrtok, začiatok 20:00 h, 8€, Veľká sála
Stroon/Krupa/Seven Minutes 
Isama Zing b2b Ink Midget
Kiasmos DJ set (IS)
/music and light show, DJ, koncert/
Stroon alias Dalibor Kocián, ktorého hlavným hudobným nástrojom je vibrafón, svetelný dizajnér Robert Farkaš vystupujúci pod pseudonymom Seven Minutes a bubeník Jozef Krúpa sa na úvod večera predstavia špeciálnou na mieru šitou music and light show.  Ako s úsmevom naznačil Stroon: „Môžete sa pripraviť na inteligentnejšie safry duo“.  

Isama Zing b2b Ink Midget je nový klubový projekt Jonatána Pastirčáka (Pjoni), ktorý je zároveň členom kolektívu Mäss. Hudba Isama Zing je odrazom rôznorodosti vzájomne prepojených žánrov súčasnej elektronickej hudby. Kombinácia modulovaných field recordings s industriálnymi beatmi a krehkými melódiami nepriamo ilustruje dozvuk civilizačnej strojovosti, ktorá sa v tvorbe Isama Zing organicky rozdeľuje a znovu spája.
 
Kiasmos DJ set (IS) je projekt, ktorý vypĺňa priestor medzi hlavným záberom oboch týchto mimoriadnych umelcov. Vzniklo nevšedné techno pre zamilovaných, alebo ak chcete, tanečná hudba vhodná aj do múzeí. Neprebádané územie medzi hudbou komponovanou za klavírom (a na ďalších akustických nástrojoch) a syntetickými zvukmi rôznych najmodernejších elektronických hračiek pre veľkých chlapcov. V Tabačke vystúpi Janus Rasmussen ako Kiasmos DJ set.

12.10. piatok, 17:00 – 18:30 h, vstup voľný, Kino Tabačka
Najlepšie z Ars Electronica Animation Festival 2017
/film/ 
Rozmanitý výber prác počítačovej animácie, impozantných filmových produkcií a špičkových vizuálnych efektov z Festivalu animácie Ars Electronica 2017. Originálne nápady. Prekvapujúce vizuálne efekty. Najnovšie riešenia v implementácii obrazu. To všetko prináša Filmový festival Ars Electronica Animations v rakúskom Linzi –  jedno z najznámejších a najdôležitejších podujatí, ktoré sa zaoberajú výtvarným umením digitálnych médií vo svete.
12.10. piatok, 19:00 h, 4/6€, Veľká sála
Petra Fornayová a kol.: Hra na budúcnosť
/tanec, divadlo/
Hra na budúcnosť – Subjective Future je fiktívnym dokumentom – generačnou výpoveďou.  Je vyrovnávaním sa s perspektívou času, subjektívnou interpretáciou blízkej či ďalekej budúcnosti etablovaných umelcov z  rôznych umeleckých disciplín, ktorí civilne komentujú svoj možný beh životom. Tanec, divadlo, výtvarné umenie, filmový dokument a hudba sú v predstavení použité ako rovnocenné umelecké prostriedky. Jedno z intelektuálne najvyzretejších predstavení tejto sezóny.
 
12.10. piatok, 20:00 h, 5€, Fabricafé
Hallogenerator (SK) + Autumnist (SK)
/koncert/
 
Hallogenerator je multimediálna elektroperformancia, riadená autorským software, nesúca sa v duchu starých šlágrov, odetých do zvuku éry 8-bitových počítačov. Vykresľuje kontrast medzi digitálnym svetom strojov a biomorfným svetom ľudí, kde obe strany občas zlyhávajú a zároveň skórujú v temnej atmosfére nepredvídateľných súvislostí. 
 
Autumnist je hypnotická zmes najsúčasnejšej elektroniky s nadžánrovými presahmi ako manifestom. V širokospektrálnom mixe kombinuje ambient s hip-hopom či breakbeatom, hi-tech postupy s lo-fi popom či bizarnú filmovú atmosféru s mimozemským folklórom. 
 
 
13.10. sobota, 19:00 h, 4€/6€, Veľká sála
Marco Donnarumma: Corpus Nil (IT/DE)
Predstavenie pre ľudské telo a stroj s umelou inteligenciou 
/divadlo/
Corpus Nil objavuje hybridnú formu identity a muzikantstva prostredníctvom intenzívnej a rituálnej interakcie medzi hudobným nástrojom, riadeným umelou inteligenciou, ľudským telom a zvukom. Choreografia plná napätia postupne mení a deformuje nahé telo pefromera. Na ňom pripevnené dva tipy biosenzorov  prenášajú dáta do softvéru a predstavenie búra konvenčnú predstavu vzťahu medzi umelcom a jeho nástrojom. Úplná ovládateľnosť nástroja je nahradená krehkým telesným prepojením medzi hráčom a nástrojom.

13. 10. sobota, 20:00 h, 4€/6€, Fabricafé
Skeleton System (SK)
Game Boy Music Club (AT)
/ experimental sound art + koncert/
Skeleton System je experimentálny soundartový projekt, za ktorým stojí crossmediálny umelec Tibor Nagy Grosso. Sólo performancia na báze analógového noiseového zvuku a špeciálnych vizualizácií. Plochy a dronové formy dynamicky vytvárajú nové obzory vesmíru. Je to prelet „hudbou“ sfér, dimenziami tak vzdialenými a pritom tak blízkymi…
Game Boy Music Club sú profesionáli, amatéri a nadšenci populárnej hry z 80. Rokov, ktorí prinášajú iný pohľad na súčasnú hudbu. Vznikli v roku 2002 vo Viedni a okrem iného vystupovali na festivaloch Ars Electronica a Micromusic festival.

13.10. sobota, 16:00 – 21:00 h, 1€, BlackBox
CAMOUFLAGE 
/tanec, virtuálna realita/
Camouflage je zároveň virtuálna realita a tanečná inštalácia. Účastníkom prináša hravú a novú skúsenosť z hry na skrývačku, divákom možnosť sledovať zápas medzi lovcom a korisťou. Virtuálna realita sa tu používa na vytvorenie novej spoločenskej hry, ktorá si zakladá pravidlá na našich inštinktoch a otvára priestor pre zábavu a novú interpretáciu. 

 

14.10. nedeľa, 18:00 h, 4€/6€, Veľká sála
Ferienčíková, Júdová, Timpau: EVERYWHEN
/tanec/
Autorská hudba, pohyb a originálna 3D animácia v intermediálnej performancii o neustálej rotácii dejín. Everywhen krúži okolo dvojakej roviny života – osobnej a politickej. Stavia do ostrého kontrastu obraz láskyplného, jemného a dobrotivého osobného života a realitu spoločenského zapojenia jedinca, ktorá môže byť často zlovestná, nenávistná a pomstychtivá. Ako prezentujeme svoje politické postoje svojím najbližším? Intímna situácia v desivo povedomom kontexte.

 
***
 
Súčasťou festivalu MOONRIDE 09 je svetelný objekt Šimona Kerna PETOTEM. 
Dielo, inštalované na nádvorí Tabačky, bolo súčasťou Bielej noci Košice 2018. 
Petotem je reakciou na svet v ktorom žijeme. Poukazuje na problém neúnosného množstva plastov v našej spoločnosti a zároveň vytyčuje cestu, ktorou sa môžeme vydať – cestu recykláci. Je síce pomalá, ale vedie do vytúženého cieľa. 


Festival MOONRIDE 09 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Mesto Košice a Nadácia Orange.

Moonride 09 / Permanentka

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik