Oksana Karpovych: Intercepted

Št 03. novembra 2022 / 19:00 - Št 03. novembra 2022 / 23:59 Predaj ukončený

Oksana Karpovych: Intercepted

Počas filmovej rezidencie rezidencie TBCK Forward pracovala Oksana Karpovych na spracovaní záberov z jej nového filmu Intercepted, ktorý natáčala posledné tri mesiace na Ukrajine. Autorka sa počas večera podelí o skúsenosti z natáčania vo vojnových zónach a odprezentuje svoju predchádzajúcu filmársku tvorbu. 

Film Intercepted (Zachytený) zobrazuje kolektívnu traumu obyčajných Ukrajincov, ktorí prežívajú súčasnú vojnu, a kolektívnu zodpovednosť ruských vojakov a ich rodín, ktorí túto vojnu umožnili. Tiché pozorovania v popredí ukazujú výsledky „ruského sveta“ v malých mestách rôznych ukrajinských regiónov, ktoré boli ostreľované, bombardované alebo okupované. Očami filmárky cestujeme do nepomenovaných priestorov a stávame sa svedkami dôsledkov násilných akcií ruskej armády. Vidíme zničené, poškodené alebo vyrabované súkromné domy, byty a verejné priestranstvá. 

Občas sa stretávame s ľuďmi v samote medzi ruinami alebo vo vnútri ich domov, v tichých chvíľach zisťovania, čo sa stalo s ich domami a ulicami, kým sa skrývali v bombových krytoch alebo boli presídlení na bezpečnejšie miesta. Pohyb z miesta na miesto spájajú zábery z ciest a obrazy polí a lesov rozkopaných zákopmi a popadaných a spálených stromov. Zatiaľ čo intímne zábery sa ponárajú do atmosféry rozľahlej ukrajinskej geografie, ich politický význam posilňujú hlasy mimo kamery: rozhovory ruských vojakov na Ukrajine s ich rodinami v Rusku. Na prvý pohľad normálne rozhovory medzi obyčajnými matkami a synmi, manželmi a manželkami odhaľujú šokujúce fakty o vojnových zločinoch páchaných ruskou armádou na území Ukrajiny. Film Intercepted nachádza jedinečný spôsob, ako emocionálne prežiť to, čo je ťažko pochopiteľné: strašný rozsah a mieru dehumanizácie obyčajných ľudí, ktorú prináša propaganda ruskej fašistickej vlády. Jej konečný výsledok je zobrazený na plátne: zničené domovy a životy miliónov nevinných ľudí. 

Oksana Karpovych je scenáristka, režisérka a fotografka, ktorá sa narodila v Kyjeve. Na začiatku tohto roku, tesne pred ruskou inváziou, sa vrátila z Montrealu, kde dlhodobo žila. Vo svojich osobných projektoch skúma každodenný život obyčajných ľudí a to, ako štátna politika zasahuje do osobnej sféry a aký vplyv má na komunity, ktoré dokumentuje. Karpovych vyštudovala kulturológiu na Národnej univerzite „Kyiv-Mohyla Academy“ na Ukrajine a filmovú produkciu na Concordia University v Montreale. Jej prvý celovečerný dokumentárny film Don’t Worry, The Doors Will Open (2019) získal cenu New Vision Award na RIDM v Montreale a čestné uznanie v kategórii začínajúcich kanadských filmárov na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Hot Docs (Toronto, 2020).

Vstup: 4€ / 3€ / Kino Tabačka

Toto podujatie podporilo Creative industry Košice a Mesto Košice

Oksana Karpovych: Intercepted

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik