Prešovské národné divadlo: Cesta Hrdinov

St 11. decembra 2019 / 19:00 - St 11. decembra 2019 / 23:59 Predaj ukončený

Prešovské národné divadlo: Cesta Hrdinov
Na najdlhšiu slovenskú turistickú magistrálu vedúcu z Devína na Duklu – Cestu hrdinov SNP sa vydáva historik Henrich, unavený z rýchleho životného štýlu a služby dejinám, spolu so svojou  priateľkou, bohémkou a bývalou poetkou Terezou. Na ceste stretávajú osemnásťročného superstaristu Janíka, ktorého životné tempo doviedlo na okraj vyhorenia, úspešného architekta Andreja  a mladú idealistku snažiacu sa vytrhnúť spod krídel rodičov Dominiku. Spoločne aj osamote putujú dvadsaťosem dní, počas ktorých prejdú 769 kilometrov. Na podstavcoch pomníkov minulosti sa snažia odhaliť podstatu vlastnej prítomnosti, nájsť svoje malé osobné hrdinstvo a zmysluplný mravný kódex, ktorý by nás vytrhol z historickej slučky genocíd, vojen, nešťastných partnerstiev, straty zmyslu pre povinnosť a ničenia prírody.
V snahe pochopiť dedičstvo minulosti, ktoré si vo svojom živote nesú, čelia situáciám, ktoré kontrujú ich pocitu z komplikovanosti bytia aj vlastného vyhorenia a zjednodušujú svet pútnikov na bezpečné miesto na spanie, oheň, jedlo, teplo, dobré počasie, smiech, suché topánky a ošetrené otlaky.   
autorka textu: Michaela Zakuťanská
réžia a scénografia: Zoja Zupková
hudba: Ľuboslav Petruška
hrajú: Róbert Nižník, Andrej Palko, Lýdia Petrušová, Andrej Remeník, Miriam Ryšavá, Andrej Sisák
Prešovské národné divadlo /PND/ je nezávislé profesionálne divadlo, ktoré vzniklo v októbri 2013 v Prešove. Koncept nezávislého profesionálneho divadla bol umeleckou víziou dramatičky Michaely Zakuťanskej a režisérky Júlie Rázusovej. PND vytvára priestor pre slobodnú tvorbu umelcom, ktorí majú pôvod z východu, alebo sú s Prešovom spätí a inscenuje texty so súčasnými spoločenskými, generačnými a sociologickými témami. Okrem iného sa v inscenáciách dotýka napätia medzi Východom a Západom Slovenska a pomenúva rozdiely medzi úrovňou života v krajine. Zároveň chce inšpirovať ľudí z rôznych pracovných odvetví, aby sa vrátili žiť do Prešova a realizovali sa v menších mestách a na perifériách.
Prešovské národné divadlo: Cesta Hrdinov

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik