Budúcnosť je teraz 2019: Rok robota / Yves Gellie (FR)

St 03. júla 2019 / 20:00 - Pi 02. augusta 2019 / 23:59

Budúcnosť je teraz 2019: Rok robota / Yves Gellie (FR)
Súčasná spoločnosť si kladie mnohé otázky o úlohe robotov v našej spoločnosti. Mnohé špekulácie a obavy sa objavujú v súvislosti s príchodom týchto “strojov”, ktoré jedného dňa budú schopné efektívne spolupracovať s ľuďmi.

Niektorí z nás sú už denne v kontakte s humanoidnými robotmi, malými plastovými bytosťami s mechanickými gestami a diabolskou inteligenciou. Vyzerá to ako budúcnosť, a predsa … už žijeme spolu…. 

Tieto nové vzťahy zaujímali Yves Gellie, ktorý v košickej Galérii Tabačka predstavuje projekt, zložený z 5 videí skúmajúcich spoločnú budúcnosť ľudí a strojov.

Yves umiestnil svoju kameru v domovoch dôchodcov, kde pacienti s demenciou, autizmom alebo alzheimerovou chorobou a mladí dospelí s autizmom alebo neurologickými poruchami, trávia časť svojho času so sociálnymi robotmi určenými na interakciu s ľuďmi. Každý z jeho filmov je na polceste medzi videoartom a dokumentárnym filmom. Dielo zaznamenáva prvé stretnutie medzi človekom a hovoriacim strojom. Rok robota nás stavia, ako pozorovateľov empatie, ktorú ľudia pre tieto humanoidné stroje ukazujú (videá podrobné opisujúcich prvé kontakty a dialógy medzi robotom s umelo vytvorenou autonómiou a ľudskými bytosťami, študuje fenomén kognitívnej disonancie, maličkého a tajomného relačného priestoru, ktorý sa odohráva medzi týmito dvoma aktérmi). Akonáhle v minulosti prvok prekvapenia a vedomí umelej povahy prevádzky robota, obyvatelia túžia vytvoriť intímne a trvalé väzby s ním.

Táto bola iniciovaná počas rezidencie umelca / výskumníka s Anne-Sophie Rigaud a Maribel Pino z laboratória Lusage, ktorí pracujú na vstupe sociálnych robotov do zdravia. Práve počas tohto pobytu Yves Gellie vyvinul pracovný protokol, ktorý mu umožnil preskúmať toto podivné a ťažké spojenie medzi človekom a umelým objektom / robotom.
Dvojročné natáčanie sa uskutočnilo v parížskych nemocniciach Broca a La Rochefoucauld, EPHAD Maison Ferrari de Clamart a centrá Weverbos a Toma Stena v Belgicku.

Galéria Tabačka
4.7. – 2.8. 2019 
Vernisáž: 3.7. – 20:00

Otváracie hodiny (počas pracovných dní): 
11:00 – 14:00 a 19:00 – 22:00

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Projekt a jeho aktivity sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.
Budúcnosť je teraz 2019: Rok robota / Yves Gellie (FR)

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik