Slovensko po voľbách

Št 02. júna 2016 / 18:00 - Št 02. júna 2016 / 22:00

Slovensko po voľbách

Marcové parlamentné voľby výrazne zmenili slovenskú politickú mapu a mnohých voličov, médiá, či samotných politikov výsledky zaskočili. Prieskumné agentúry nezachytili niektoré z trendov vo svojich prieskumoch a aj mnohí komentátori v médiách priznávali, že z výsledkov ostali prekvapení. Predvolebná kampaň bola plná negatívnych emócií a vo voľbách sa prejavil hlas protestu a nespokojnosti. Politici ponúkli veľmi málo riešení problémov, ktoré trápia občanov, zato však oveľa viac silných slov, urážok a strachu (napríklad zneužívaním utečeneckej krízy).

Do parlamentu sa dostala fašistická strana a politické strany hľadajú spôsob, ako na to zareagovať. Rokovania o vytvorení koalície sprevádzali emócie i protesty na námestí. Rozprava o programovom vyhlásení vlády bola namiesto vecnej polemiky predmetom ostrého politického súboja. Postoj k novej vládnej koalícií rozdelil nielen politickú scénu, ale aj verejnosť na dva tábory.

Sme odkázaní znovu len na „studenú vojnu“ a rozdelenie krajiny, ktorá dlhodobo nie je schopná nájsť konsenzus v základných otázkach? Vymedzovať sa voči EÚ, hoci z nej ako krajina výrazne profitujeme sa stalo módou. Aká je naša budúcnosť v únií? Dokážeme výraznejšie pohnúť s problémami ako sú korupcia a prešľapy vládnej moci, nezamestnanosť, nízke mzdy či dôchodky, ktoré podrývajú elementárnu dôveru v politickú scénu a elity na Slovensku? Čo ďalej s rozvráteným systémom politických strán, ktoré postupne stratili svoje funkcie ale rovno zanikli? Dokážu ich zastúpiť občianske iniciatívy a aktívni občania?

Tieto, ale i ďalšie otázky bude diskutovať Michal Havran s našimi hosťami:
Iveta Radičová, profesorka sociológie, bývalá premiérka
Peter Schutz, komentátor
Michal Vašečka, sociológ

Slovensko po voľbách

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik