Somatický prístup v dynamickom tanci

So 09. novembra 2019 / 10:00 - Po 11. novembra 2019 / 23:59

Somatický prístup v dynamickom tanci
Intenzívny víkendový workshop lektorky Evy Blaschke (Berlin, Nemecko). Zameraný na posilnenie výrazu tela v tanci s použitím somatického prístupu Bartenieff Fundamentals.
Irmgard Bartenieff (1900-1981), tanečníčka a fyzioterapeutka, vyvinula efektívny súbor cvičení a princípov založených na tanečnej teórii Rudolfa Labana, ktorý ľuďom umožňuje hýbať sa s väčšou ľahkosťou. Ponúka spôsob, ako oživiť spojenia v tele.

Počas workshopu budeme trénovať hlboké svalové a fasciálne tkanivá pomocou efektívneho prepojenia pohybov. Základné Bartenieff Fundamentals cvičenia nám umožnia preskúmať a lepšie pochopiť napríklad princíp uzemnenia či pohybové vzorce, ktoré pomáhajú telo ‘‘organizovať‘‘. Nadobudnuté telesné poznatky využijeme v improvizovanom pohybe v priestore a v pohybovej komunikácii s ostatnými účastníkmi workshopu. Takáto integrujúca a centrujúca práca s telom má pozitívny dopad na tanec samotný. Spôsobuje, že náš pohyb a tanec je uvoľnenejší, dynamickejší, organickejší.

Počas workshopu budeme pracovať s vnútornými obrazmi, porozumieme základom anatómie ľudského tela. Zameriame sa na jasnosťou pohybového impulzu a priestorového zámeru, aby sme telu pomohli opustiť zaužívané pohybové vzorce, ktoré nefungujú a nájsť nové, funkčné.

Bartenieff Fundamentals poskytujú hlboký základ pre tanec, tanečnú improvizáciu, seba-uvedomenia sa v pohybe ako aj pre nachádzanie vlastných tvorivých zdrojov.

ORGANIZÁTOR: Priestor Súčasného Tanca, Košice
TERMÍN: 09.-10.11.2019/sob: 10:00-13:30 a 15:00-18:00; ned: 9:30-12:00 a 13:30-16:00
MIESTO:
Tabačka Kulturfabrik, Gorkého 2, Košice
CENA ZA KURZ:
60 €/40 € (dospelí/študenti)
podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
PRIHLÁŠKA: Počet miest je limitovaný na 15 účastníkov. Svoje miesto si rezervujete mailom na pst.kosice@gmail.com a vyplatením zálohy v sume 30 €/20 € v termíne do 25.10. 2019. Záloha je nevratná.
VIAC INFO:
Michaela Sabolová/0911811095; pst.kosice@gmail.com

WORKSHOP JE VHODNÝ PRE: milovníkov pohybu, tanečníkov, hercov, tanečných pedagógov, trénerov, terapeutov, fyzioterapeutov, koučov a pod. Otvorený pre všetky vekové kategórie a rôzne úrovne skúseností!

„Come on in, the water is fine“ Paul Williams

Princípy Bartenieff Fundamentals slúžia napríklad ako základ pre Body-Mind Centering, či pohybový profil Kestenberg. Uplatňujú sa v technikách súčasného tanca akými sú technika Release alebo Kontaktná improvizácia. Sú rovnako komplexné ako jóga, no pochádzajú zo západného sveta. Každý ich môže využiť na oživenie svojho pohybového repertoára a na objavenie svojej kreativity.

O LEKTORKE:
Eva Blaschke (Berlín) je tanečná pedagogička, performerka, choreografka a certifikovaná učiteľka systémov Labanova Analýza Pohybu a Bartenieff Fundamentals, Gyrokinesis Level 1, Dynamic Yoga. Vyše 25 rokov vyučuje somatický pohyb, dynamickú improvizáciu, javiskový prejav, či tanečnú techniku Trapeze dance v rôznych organizáciách napr. EUROLAB e,V. – Európska asociácia pre Laban/Bartenieff Movement Studies (Berlín), Tanzfabrik (Berlín), NEURAUM – Centrum pre tanečno-pohybovú terapiu (Berlín), The TuT- Tanečno-divadelno-klaunská škola (Hannover). Aktívne vystupuje v Nemecku a v zahraničí ako členka rôznych interdisciplinárnych zoskupení a kolektívov, prezentujúc vzájomné dialógy tanca, hudby a priestoru. Pôsobí napríklad v Slices- Ensemble, Airborn Dancers, Performance Bühne (Berlín) či Global Water Dances (Berlín).
www.evablaschke.de

PST – PRIESTOR SÚČASNÉHO TANCA sme iniciatíva na podporu súčasného tanečného umenia v meste Košice. Organizujeme festival súčasného tanca a nového cirkusu „Move fest Košice“. Produkujeme vlastné tanečné predstavenia. Pripravujeme pravidelné a nepravidelné odborné vzdelávacie aktivity pre tanečnú komunitu, laickú verejnosť, deti a mládež. Vytvárame tanečné projekty zamerané na inklúziu ľudí s rôznym znevýhodnením. Zapájame sa do medzinárodných projektov. V našich aktivitách je tanečne umenie aj nástrojom, prostredníctvom ktorého sa účastníci učia vnímať, tvoriť, komunikovať a byť tolerantní. Dlhodobým cieľom nášho občianskeho združenia je dostať súčasný tanec do bežného života človeka, nech návšteva tanečného predstavenia je tak prirodzená ako návšteva kina:). 

Somatický prístup v dynamickom tanci

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik